KIŞ MEVSİMİNDE SAĞLIĞINIZI KORUYACAK BESLENME ÖNERİLERİ – KISIM 2 

0
Kışa girerken mevsiminde sebze, meyve ve taze otları tercih etmenin kış hastalıkları için birer kalkan olduğunu unutmayalım. Ana öğünlerde mutlaka bir kış sebzesi yemeği, ara öğünlerde de taze kış meyvelerini yemeyi ihmal etmeyelim. Kış sebzeleri karaciğerin detoks yapma etkisini arttırır, kış meyveleri de bağırsaklardaki ağır metallerin hızlıca atımına destek olur.
Bu mevsimde hem sağlık için hem de iyi zayıflamayı destekleyecek 5 sonbahar sebzesi, 5 taze meyve, 5 taze ot ve 5 çeşit ruhu dinlendiren bitki çayı önerilerim geliyor!
BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLEYEN 5 KIŞ MEYVESİ
NAR: Diyabette nar suyu içimi kolesterolün emilimini azaltır, dışkı ile atımını artırır. Hipertansiyon hastalarında ise nar, tansiyon yükselmesini önleyici etki sağlar.
MANDALİNA: Mandalinadaki antioksidanlar kanser önleyici özelliklere sahiptir. Kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önleyebilir, ameliyat sonrası yara iyileşmesini destekleyebilir ve hatta kemoterapinin etkinliğini artırabilir.
MÜRDÜM ERİĞİ: Diyet lifi bakımından çok yüksek olması sebebiyle yiyecekleri sindirim sistemimizde hareket ettirmeye yardımcı olur, kabızlığı, şişkinliği, krampları ve gaz şikâyetlerini ortadan kaldırır.
GREYFURT: Özelikle düşük kalorili olması ve kandaki insülin düzeyini düzenlemesi sebebiyle kilo verme diyetlerinin de baş tacı olan greyfurt, yüksek oranda da diyet lifi içerir.
HÜNNAP: Demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, manganez minerallerinin de iyi kaynağı olan hünnap, hem vücudu toksinlerden arındırır hem de kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.
DEVAMI BİR SONRAKİ YAZIMIZDA…Sağlıkla kalın…Diyetisyen Fulya ÖZGÜRLER
Leave A Reply

Your email address will not be published.