İznik Gölü Kenarına Yapılacak Kağıt Fabrikasına Tepki

0

Bursa Su Kolektifi, yapılan son plan değişiklikleri ile İznik Gölü’ne 300 metre mesafede kurulması planlanan kağıt fabrikasını İznik gölü kenarında yaptıkları basın açıklaması ile gündeme getirdi. Fabrika için daha önce yapılan plan değişiklikleri ve ÇED olumlu kararı mahkeme tarafından iptal edilmişti.

İznik Gölü kenarına Albayrak Grubu tarafından kağıt fabrikası kurulması planlanmasının üzerine Bursa Su Kolektifi üyeleri, ve süreci yakından takip eden Bursa barosu üyesi Av. Erol Çiçek ve CHP Orhangazi ilçe teşkilatı ile birlikte fabrikanın yapılmasının planlandığı İznik gölüne yakın alanda inceleme yapıp burada basın açıklaması yaptı.

Av. Çiçek, Orhangazi Örnekköy Mahallesi’nde yaklaşık 253 bin metrekarelik alanda planlanan “Oluklu Mukavva ve Kutu Üretim Tesisi Projesi”nin daha önce gündeme geldiğini ve yapılan plan değişiklikleri ve verilen olumlu Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun açtıkları dava sonucu iptal edildiğini hatırlattı.

Buna göre, Orhangazi belediyesi meclisinde yapılan plan değişiklikleri ile daha önce tarım alanı olan alan sanayi alanına dönüştürüldü. Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise fabrikanın başvurusu üzerine “ÇED gerekli değildir” kararını verdiği öğrenildi.

ÇED olumlu kararını ve yapılan plan değişikliklerini bir kez daha yargıya taşıyacaklarını belirten Av. Çiçek, “İznik Gölü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13 Ağustos 2018 tarihli 142628 sayılı oluru ile ulusal öneme haiz sulak alan olarak tescil edilmiştir. Aynı zamanda İznik Gölü stratejik su kaynağı olarak planlanmıştır. Fabrikanın kurulacağı alan 1. Sınıf tarım arazisidir. Tüm bunlara rağmen bu fabrikaya İznik gölünü koruyacağını söyleyen kurumlar olur vermiştir, hatta ÇED gerekli değildir diyerek halkın bilgisinden de kaçırmışlardır.” ifadeleri ile hukuki sürecin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.