Roma Tiyatroları Kazı Çalışmaları

0

1980 yılında Arkeolog Dr. Bedri Yalman tarafından başlatılan kazı çalışmaları hakkında 36 yıl sonra ilk kez Roma Tiyatrosu içerisinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz ELBAS, İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen, Dokuz Eylül Üniversitesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, Doç. Dr. Ali Kazım Öz, Dr. Fatih Hakan Kaya, Bursa Büyükşehir İlçe Koordinatörü Serkan Acar ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Roma Tiyatrosu orta tonoz bölümünde gerçekleşen etkinlikte konuşan İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan yaptığı konuşma da ” Yıllardır önce gelen arkeolojik çalışmalar son zamanlarda olumlu bir şekilde hızlandı. Tabi ki bu çalışmaların hızlanmasının sebebi, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında bu çalışmaların tüm yıl tam zamanlı bir şekilde yürütülmesine yönelik imzalanan protokol. Bugün burada bu çalışmaların meyvelerini görüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın himayelerinde Büyükşehir Belediyemizin desteği, finansal desteği, 9 Eylül Üniversitesi ve hocalarımızın gayretli çalışmaları ve yine Bakanlığımız adına Müze Müdürlüğümüzün kazı başkanlığında bu çalışmalar yürüyor. Bizlerde gerek Kaymakamlık olarak gerek Belediye Başkanlığı olarak bu çalışmaları yakından takip etme gayreti içerisindeyiz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü hocaları Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, Doç. Dr. Ali Kazım Öz, Dr. Fatih Hakan Kaya tarafından İznik’in tarihi, Roma Tiyatrosu kazılarında yapılan çalışmalar, bulunan eserler ve çalışmalar sonucunda tiyatronun geleceği konum ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından Roma Tiyatrosunda mini kokteyl verilmesinin ardından, protokol üyeleri ve katılımcılar çalışma alanını gezerek bilgilendirildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.