CHP’den basın Açıklaması

0

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe Başkanı Ayan Özer’in geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camii Bahçesindeki tuvaletlerin yıkımı ile ilgili olarak, belediye başkanlığı ziyaretinde dile getirilmiş olduğu sorunlara karşılık, belediye başkanı Osman Sargın, muhtarlar istişare yemeğinde konuyu gündeme getirmiş bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi olarak cevap hakkı doğmuştur.

1- Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı ve belediye meclis üyeleri, hiçbir zaman dedikodu üretmemiştir. halkın sorunlarını belediye meclisine ve halka basın yoluyla taşımıştır. Basınımızın güzide temsilcilerini hiçbir zaman boş yere dedikodular ile meşgul etmemiştir.

2- Belediye ziyaretimizde gündeme getirdiğimiz köylerde muhtarlıkların internetlerinin kapalı olduğunu dile getirdik. Sayın Osman Sargın, muhtarlarımıza bilgisayarlar büyükşehirden hediye edileceğini ve İznik belediyesi olarak da interneti karşılayacağını ifade etmiş. Cumhuriyet Halk Partisi olarak dile getirmiş olduğumuz bu konunun çözülmesine sevindik. Ancak, daha hala çoğu köyde (muhtarların karşıladığı hariç) internet sorunun devam ettiğini bağlantının sağlanamadığının sorunun çözülmediğini biliyoruz. Haber başlıklarında ise “bilgisayarlar büyükşehirden internet bizden” yer almaktadır. Bu bir yaman çelişkidir.

3- Ayasofya Camii bahçesinde yıkılarak yenisi yapılacak olan tuvalet için buraya “özürlü bay ve bayan tuvaletleri yapılacak” diyen sayın Osman Sargın’a teklifimiz vardır. Tarihi dokuyu bozmadan direkler üzerine oraya diğer il ve ilçelerde de örnekleri olan seyyar tuvaletler de çözüm olabilir. I. Murat Hamamının altında çıkan Roma dönemi imparator yolu gibi koruma altına alınabilir. Çünkü gelecek nesillere bu tarihi bırakmak bizim görevimiz.

4- Sayın Osman Sargın, muhtarlar istişare toplantısında “hiçbir köy arazisi satılmamıştır” ifadesinin ardından 7 tane köy arazisinin satıldığını vurgulamış ve bu iki söylem arasında büyük çelişki oluşmuştur. Öyle ki, sayın belediye başkanı, 7 köy arazisi satışından toplam 1 milyon 830 bin lira gelir elde ettiklerini. Ve daha sonra da köylere olan hizmet bedelinin de 1 milyon 870 bin lira olduğunu söyleyerek, satılmadan hizmetin olmayacağını kanıtlamıştır. Biz daha önce Cumhuriyet halk Partisi Belediyeciliğin de satılmadan hizmet yapıldığını sayın İznik belediye başkanı rahmetli Erdoğan Savaş ve Elbeyli eski belediye başkanı Kenan Karakaş’la ispatlamış olup bu eserleri ortadadır. İktidarın desteği olmadan bu kadar hizmet yapan belediye başkanlarını İznik görmemiştir. Sayın Osman sargın, köy muhtarlarına seslenerek, “bakın böyle bir ihtiyacınız var. Ben bu yeri satıp hizmet getireceğim” diyor. Bizde Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki, “Önemli olan yer satmadan bu hizmetleri gerçekleştirmektir. Milletin efendisi köylümüz tüm bu hizmetlere gerçekten layıktır. Ancak, asırlık toprağını satarak değil. Bu duruma belediyenin biran önce çözüm bulması gerekir.

5- Büyükşehir belediye yasasından sonra mahalle olan köy muhtarlarının köy orta malları üzerinde her hangi bir yetkisi ve söz sahibi bulunmamaktadır. Bu mallar belediye tarafından hiçbir muhtarın rızası alınmadan satılmıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.