Bulut, “Kota uygulaması yapılmayacak”

S.S 699 Sayılı İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatif Başkanı Ali Bulut, ortaklara müjdeli haber verdi. Devam eden ürün alım kampanyasında kota uygulamasının yapılmayacağını belirten Bulut, “Ortaklarımız 5 yıllık teslimat ortalamaları yükselmeleri için bu fırsatı iyi değerlendirmeli” dedi.

0

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatif Başkanı Ali Bulut 2021/2022 iş yılı ürün alım kampanyası ile ilgili yaptığı açıklamada önemli değerlendirmelerde bulundu.

Genel olarak Marmarabirlik alım planı kapsamında kota uygulaması yapılmadığını belirten Bulut,“Marmarabirliğe bağlı diğer kooperatiflerde rekolte beyanı beklenenin altında gelmiştir.  İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifine 21.883 ton rekolte beyanı gelmiş olmasına rağmen kota uygulaması yapılmayacaktır. Ortaklarımızın vermiş olduğu rekolte beyanı ürün teslimat miktarı olarak belirlenmiştir. Ortaklarımızın mağduriyetini önleyen bu karar sebebi ile başta Birlik Yönetim Kurulumuza ve diğer kooperatif Başkan ve Yönetim Kurullarına teşekkür ediyorum” dedi.

Üreticiler için bu yılın fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirten Bulut, “Ortaklarımız 2021/2022 iş yılı ürün alım kampanyasında verecekleri ürünle 5 yıl teslimat ortalamasını da yükseltmiş olacaklardır. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Kota uygulamasının olmadığı böyle bir yılda ürün teslimatı yapmayan ortaklarımızın gelecekte şikayet hakkı da olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

İznik Kooperatifinde devam eden ürün alımlarıyla  ilgili de bilgiler veren Ali Bulut şunları söyledi: “ Tavan fiyat 20,10TL, Taban fiyat 7,40TL, yağlık zeytin fiyatının 7TL olarak belirlendiğini ve 22 Ekim 2021tarihinde merkez alımlar ile başlayan ürün alımlarına mahallelerde kurulan 28 alım noktası ile devam edilmektedir. Kooperatif alımlarına genel olarak değerlendirildiğinde 01 Kasım 2021tarihi itibari ile 2 bin ton ürün alımı gerçekleşmiş olup, toplam tutarı 27 milyon TL’dir. Ortalama alım fiyatının 13,5TL olduğu görülmektedir. Ziraat Odaları Birliği’nin yapmış olduğu maliyet hesabına göre 1 kg zeytinin üretim maliyeti 6,5 TL’dir. Buna göre değerlendirdiğimizde İznik Kooperatif ortaklarının 1 kg zeytinde ortalama 7,00 TL kazanç elde etmektedir.

Kampanya alım kriterleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Ali Bulut, “Marmarabirliğe bağlı kooperatif bölgelerimizde yüksek miktarda orta ve ince dane ağırlıklı üretim beklenmektedir.  Bu sebep ile orta ve ince dane stok fazlası yaşanmaması için 300 daneden ince olan ürün teslim etme hakkı ortaklarımızın vermiş olduğu rekolte beyanının %50’si kadar belirlenmiştir” dedi.

Ortaklara önemli bir çağrıda da bulunan Bulut, “ Marmarabirlik bize bu kadar destek verirken bizim de üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirmemiz gerekiyor. 2021/2022 alım kampanyasında üreticilerimiz iri dane zeytini piyasaya, ince daneyide kooperatife getirmek yerine öncelikle iri dane ürünü kooperatiflerine vermeleridir”dedi.

Marmarabirlik’in örnek bir kooperatif olduğunu üreticiye verdiği desteklerle çok iyi bir şekilde gösterdiğini ifade eden Ali Bulut, “Birliğimiz üreticimizin girdi maliyetlerini düşürmek için önemli desteklerde  bulunmaktadır. Üreticimizin toprakaltı gübresi, organik gübresi, zirai ilacı, göztaşı, bordo bulamacı, bakırlısı, selesi, desteresi Marmarabirlik’ten. Ayrıca hizmet halkasına akaryakıt desteği de eklenmiştir. Kasko, trafik ve deprem sigortasını da unutmamak gerekir” şeklinde konuştu.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.