2 bin yıllık altın taç İznik Müzesinde sergileniyor

UNESCO'ya aday 5 medeniyete başkentlik yapmış dünyaca ünlü tarihi kent İznik'te geçtiğimiz yıllarda kazılarda bulunan Roma Valisine ait zeytin yapraklarından esinlenmiş altın taç, İznik Müzesi'nde sergileniyor. Tacın 20 gram civarında olduğu belirtildi.

0

Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Anadolu olmak üzere 5 medeniyete başkentlik yapmış tarihi şehir İznik’te yıllar önce kazılarda bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan 2 bin yıllık vali tacı İznik’te yeni yapılan arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Geçimini Roma döneminde zeytincilikle sağlayan eski adıyla Nicaea’da vali olan varlıklı bir kişiye ait olan altın taç, zeytin yapraklarından esinlenerek yapılmış.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İznik Eski Müze Müdürü Taylan Sevil, “Yeni müzede sergilenen önemli eserlerden biride roma dönemine ait İznik’te valilik yapmış bir kişiye ait altın taçtır. Zeytin yapraklarından esinlenerek yapılmıştır. Çok önemli bir eserdir” dedi.

Nilüfer Hatun (İznik Müzesi)  Müzesinin tadilatı esnasında koruma altına alınan birbirinden değerli eserler geçtiğimiz sene faaliyete giren yeni arkeoloji müzesinde sergilenmeye devam ediyor. Yeni açılan müzeye dünyanın birçok ülkesinden misafirler ziyarete geliyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.