KENTSEL DÖNÜŞÜM

0

KENTSEL DÖNÜŞÜM Ne demekmiş biliyor musunuz?

İleride olası büyük Marmara depremine karşı binaların zeminlerini etüt edip,deprem esnasında üzerindeki yapıları taşıyamayacak olan yerlerdeki binaları yıkıp, zemini iyice güçlendirip büyük binalar yapmak. Veya, zemin güçlü olsa bile binanın depreme dayanıklılığı yoksa onları da yıkıp yerlerine sağlam binalar yapmak. Bu tesbit nasıl yapılır? Mahallenin veya sitelerin altı etüt edilir,bu işlerin uzmanları neticeye göre karar verirler, binalar boşaltılır ve yıkılır. Ama bu bizde pek öyle olmuyor galiba. Zemin etüdü yapılacağına, helikopterle dolaşılıp rant etüdü yapılıyor, ve kar kış demeden evleri başlarına yıkılıyor insanların.

Haber şöyle; Bakanlar kurulu, İstanbul Pendik’te 54 hektar araziyi “Depreme dayanıksız” bahanesiyle “riskli alan” ilân etti. Bu arazide kurulu beşer katlı 465 yapıda yaşayan onbin kişiye evlerini boşaltma emri geldi. Semt sakinleri yaptırdıkları etüt neticesinde zeminin kayalık olduğunu ve bir risk taşımadığını tesbit ettirip, hukuk mücadelesini kazandı. Yıkım sebebi neydi biliyor musunuz?

Burasının Marmara denizinin kenarı ve adaları gören bir yer olması! Mülk sahiplerine de sizin evlerinizi yıkacağız ama TOKİ’nin yaptığı çok katlı binalardan isteyenlere daire vereceğiz! Sizin daireniz 50-60 bin TL, Toki’nin yapacağı daireler 300-400 bin TL. dendi. Madem insanları düşünüyorlar, Kumburgaz, Celâliye, Kâmiloba sahilinde kum zemin üzerine yapılmış, 80’er,100’er daireli yazlıklarda yaz boyunca en az 100 bin kişi kalıyor, oraya niçin müdahele edilmiyor? Çünkü orası yıkılırsa deniz kenarına yeni bina yapma izni yok. Rant yok.

Kalın sağlıcakla Osman ŞAPCI

Leave A Reply

Your email address will not be published.