AKŞEMSEDDİN

İznik’in bağrına bir hançer gibi sapladığınız işe yaramaz vapur kılıklı ucubeyi lütfen hemen kaldırın.

Kentimizin ne geçmişine, ne kültürüne yakışmıyor.

Üstelik Avrupa’nın yıllar önce terk ettiği, bizimle de hiç ilgisi olmayan bu deniz aracına AKŞEMSEDDİN adını vermişler.

Yapmayın aynen AKŞEMSEDDİNDE hakarettir.

AKŞEMSEDDİN; Fatih Sultan Mehmet Hanın hocasıdır. Ankaralı Hacı Bayram Veli’nin en gözde talebelerindendir.

İstanbul’un manevi fatihi olarak bilinir. İsmi Muhammed Bin Hamza’dır. İlim insanı AKŞEMSEDDİN nefis terbiyesi ve tasavvufa yönelmiştir. Tıp ilminde de yettin bir kişilik olarak bilinir.

Bulaşıcı hastalıklar üzerine çalışarak MADDET-ÜL-HAYAT adlı eserini yazmıştır.

Ve de; “Bulaşıcı hastalıklar gözle görülmeyecek kadar küçük fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur.” diyerek Pasteur’ün teknik aletlerle AKŞEMSEDDİN’ den dört asır sonra varabildiği neticeyi Dünya’da ilk bulan kişidir.

Bu bilgiyi aktardıktan sonra; sizde kabul edersiniz ki tarihin akışını değiştirmiş, geleceği düşünceleriyle, fikirleriyle şekillendirmiş böyle büyük ZAT’ların bir yere adını verirken dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

Göle bir Osmanlı kalyonu koymak çok mu zor acaba.

Daha önceleri İznik’ten-Orhangazi’ye, oradan da buraya yük çeken teknelerin olduğunu biliyoruz.

Hemşehrimiz Sayın Güneri ACAR beyle sohbetlerimizde, gölde atalarına ait NİYET-NASİP-KISMET adlarında teknelerinin olduğunu ve resimlerini bana göstermişti.

Hatta Güneri ACAR Bey o teknelerin fotoğraflarını büyütüp çerçeveleyerek eski Belediye başkanı Kadri ERYILMAZ’ a sunmuştu. Belediyemiz de bir yerde asılımı bilmiyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ali NUR’ u Türkiye’nin ilk ilçe Kent Müzesi olarak açılan İnegöl Kent Müzesinde tanıdım.

İnegöl’de iş yapan çalışkan ve sevilen biri. Büyükşehirde tasarruf tedbirleri kapsamında bizim AKŞEMSEDDİN’ e de el atmış.

İnşallah bir an önce kaldırılır, götürülür. Halka sorulmadan yapılan işlerin bir çoğu böyle sonuçlar doğuruyor. MAALESEF… (Haftaya AKŞEMSİDDİN 2)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.