STAR TREK (UZAY YOLU)

0

Artık bir efsane haline gelen Star Trek’in (Uzay Yolu) ABD’de ilk gösterildiği yıllarda izlenme oranı açısından son derece başarısız olduğunu ve izlenme sıralamasında ilk 50 arasına bile giremediğini belirtmek gerekiyor. Sonradan anlaşılan dahiler gibi Star Trek de hak ettiği değeri yayından kaldırıldıktan sonraki tekrar gösterimleri sırasında yakalamıştır. Star Trek’in fikir babası Gene Roddenberry’dir. Yazar ve yönetmen Roddenberry, 1960’ların başında umut vaat ettiğini düşündüğü bu bilimkurgu dizisi ile ilgili olarak yapımcıları dolaşmaya başlamıştı. Aldığı yanıtlarsa genel olarak, “çok riskli”, “çok farklı”, “yapımı olanaksız” şeklindeydi.

1964 yılında “Desilu Productions”, Roddenberry’nin Star Trek adını verdiği ve uzayda, yıldızlar arasında dolaşan bir geminin serüvenlerini içeren bu projeyle ilgilendi. Çok uzun süren projeyi büyük TV şirketlerinden birine kabul ettirme turları NBC’nin hazırlanan üç pilot bölümden biri olan The Cage”i (Kafes) kabul etmesiyle sonuçlanmış gibi görünse de aksiyon açısından zayıf bulunan ve yeniden yazılması için geri gönderilen bu bölüm, The Menagerie (Hayvanat Bahçesi) adıyla baştan düzenlenerek, iki kısımlık bir bölüme dönüştürülüp daha sonra dizide kullandı. The Cage’in yerine aksiyon açısından daha yeterli bulunan The Man Trap (İnsan Tuzağı) ile Star Trek, 8 Eylül 1966’da yayın hayatına başlamıştır

 

Star Trek , 3 sezon boyunca 79 bölüm olarak gösterilmiş, 3. sezonun sonunda yeterli izlenme oranına ulaşamadığı gerekçesiyle 3 Haziran 1969’da Turnabout Intruder (Dönek) isimli bölümüyle izleyicilere veda etmiştir. Ayrıca aynı gerekçeyle 2. sezonun sonunda da yayından kaldırılmak istenmiş; fakat 1 milyonu aşan mektup kampanyası sonucu dizinin sürdürülmesi kararı alınmıştı. Asıl mucize dizi sona erdikten sonra gerçekleşmiştir. Star Trek hem ABD’de hem de 74 ayrı ülkede tekrar tekrar gösterilmeye ve yeni kuşaklarca da artan bir ilgiyle izlenmeye başlanmıştır. Bunun sonucunda Star Trek: The Next Generation, Star Trek’in çizgi dizisi olan Star Trek: The Animated Series, Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager ve Enterprise dizileri ortaya çıkmış, dahası şimdiye dek toplam 12 tane de sinema filmi üretilmiştir.

Orijinal seride oynayan tüm oyuncular, çok tanınmış isimler olarak bilimkurgu sinema ve televizyon tarihindeki yerlerini almışlardır. Her biri ayrı bir ulustan, ayrı bir karakteri oynayan bu oyunculardan William Shatner, uzay gemisi Enterprise’ın (Atılgan) tam yetkili, genç ve cesur kaptanı James. T. Kirk rolüyle; Leonard Nimoy, dünyalı bir anne ile vulcanlı bir babadan olma sivri kulaklı, yeşil kanlı, duygusuz ve mantıklı bir yarı-vulcanlı Mr. Spock rolüyle ve Deforest Kelley de alaycı ve insancıl gemi doktoru Leonard (Bones) McCoy rolüyle adeta özdeşleşmişlerdir. Bu özdeşleşme o kadar ileri gitmiştir ki herkes aktörleri dizideki adlarıyla anımsayıp, gerçek isimlerini önemsemeyince Leonard Nimoy “I am not Spock” (Ben Spock Değilim) adında bir kitap yazmak zorunda kalmış ve Star Trek’in 2. sinema filmi olan “The Wrath of Khan”ın (Hanın Gazabı) sonunda karakterinin ölmesini sağlamıştır. Ancak seyircinin yoğun tepkisi üzerine 3. Star Trek filmi “The Search of Spock”ta (Spock’ı Arayış) Spock karakteri tekrar geri dönmüş ve aktör seyircilerle baş edemeyeceğini anlayınca 4. Star Trek filmi “The Voyage Home”da (Eve Dönüş) hem oynamış ve hem de filmin yönetmenliğini yapmıştır.

Star Trek dizisinde diğer oyuncular ise şunlardır: Geminin baş mühendisi, çalışkan ve titiz bir İskoçyalı olan Montgomery Scott (Scotty) rolünde James Doohan; Enterprise’ın haberleşme subayı güzel ve çekici bir siyahi olan Teğmen Uhura rolünde Nichelle Nichols; kılıç sporlarına meraklı, uzak doğulu çalışkan gemi dümencisi Teğmen Sulu rolünde George Takei; diziye ikinci sezondan itibaren katılan genç, meraklı ve bilgili bir Rus olan Çavuş Pavel Chekov rolünde Walter Koenig ve Doktor McCoy’un yardımcısı güzel ve duygulu hemşire Christine Chapel rolünde Majel Barret Roddenberry (Dizinin fikir babası Gene Roddenberry’nin eşidir). Ayrıca ilk sezon dizinin kadrosunda bulunan Grace Lee Whitney de Kaptan Kirk’in alımlı yaveri Janice Rand rolüyle Star Trek dizisinde yer almıştır.

Zaman olarak 23. Yüzyılda geçen Star Trek, genel konum olarak da yıldızlararası yolculuk yapma ve ışık üstü hızlarda yol alma teknolojisine sahip, 430 personeli bulunan “Enterprise” (Atılgan) adlı bir yıldız gemisini seçmiştir. Dizinin geçtiği Yüzyılda tüm Dünya “Birleşmiş Milletler” bayrağı altında bütünleşmiş ve yakın yıldız sistemleriyle de çeşitli bağlantılar kurarak “Birleşik Gezegenler Federasyonu”nu oluşturmuştur. Enterprise yıldız gemisinin görevi, her bölümün başında Kaptan Kirk’ün sesinden anlatıldığı gibi 5 yıllık bir görev süresi içinde farklı uygarlıklarla ilişki kurmak ve daha önce hiçbir insanın gitmediği yerlere cesurca gitmektir. Bu yolculuklar Enterprise’ı ve içindeki 430 kişiyi maceradan maceraya sürüklemektedir. Bazen eski Yunan tanrısı Apollo ile karşılaşılmakta, bazen 1920’lerin dünyasına benzer bir uygarlık kurmuş olan gangsterlerle uğraşılmakta, çoğunlukla farklı yaşam biçimleri ile iletişim kurulmakta ki bunlar arasında Abraham Lincoln görüntüsüne bürünen canlılar, dev bir kertenkeleyi andıran Gorn ile yapılan mücadele de yer almaktadır.

Bu serüvenler sırasında Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun en önemli iki düşmanı olan Klingonlar ve Romulan‘larla da zaman zaman çatışmaya girilmektedir. Bazen zamanda yolculuk yapılarak 1970’lerin dünyasına geri dönmek ve UFO sanılarak askeri jetlerce izlenmek ya da nükleer başlıklı bir roketin fırlatılmasına engel olmaya çalışan yabancı dünyalı bir ajana yardımcı olmak gibi serüvenler de vardır. Bazı bölümleri komedi, bazıları western, bazıları aşk hikâyesi ve bazıları da dram tarzında olan dizinin, temelde tüm bölümleri aksiyon, macera ve keşif esasına dayandırılmıştır. Bilimkurgu literatürüne kazandırdığı, ışınlama teknolojisi, warp hızı kavramı, fazer silahları, foton torpidoları, dilityum güç kristalleri, avuç içi bilgisayarlar, çeşitli iletişim cihazları gibi teknolojik öngörülerin yanı sıra, Birleşik Gezegenler Federasyonu kavramıyla da kendisinden sonra çevrilen sayısız televizyon dizisi ve sinema filmine öncülük etmiştir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.