SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN BESLENME İLE KORUNUN!

0

Kış geldi, havanın birden soğumasıyla birlikte özellikle çocuklarda ve yaşlılarda grip, öksürük, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonları görülmeye başlandı. Bu durumla savaşmak için yapabileceğimiz en doğru şey doğru beslenme ile bağışıklık sistemimizi güçlendirmek.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN DOĞAL BESİNLER

Özellikle süt ve süt grubu (yoğurt, kefir, peynir vb.), et ve et grubu (yumurta, kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık vb.), kaliteli tahıllar (tam buğday ekmeği, bulgur, tarhana gibi), C vitamininden zengin meyve ve sebzeler (yeşil biber, domates, limon, mandalina ve maydanoz gibi), avakado, badem ve zeytinyağı gibi vücut için kaliteli yağlar dediğimiz omega 3, 6 ve 9’dan zengin besinlerin beslenmenizde mutlaka yer almasını tavsiye ederim.

HASTALIKLARA KARŞI KULLANILMASI GEREKEN EN ETKİLİ VİTAMİN – MİNERALLER

A VİTAMİNİ: Mukozal bağışıklık sisteminin bütünlüğünü korur, eksikliğinde hastalığa neden olabilecek her organizma ve maddenin istilasına duyarlılıkta bir artış görülür. Salatalarınızdan havuç ve kırmızı biberi eksik etmeyin.

C VİTAMİNİ: Herkesin de bildiği gibi bağışıklık demek, C vitamini demek. Portakal, yeşil biber, limon ve maydanozu bolca tüketin.

E VİTAMİNİ: Bağışıklık hücrelerini tüm oksidatif hasarlardan korur. Yani bağışıklığımız için adeta bir kalkan görevi görür. Zeytinyağı, badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar sofranızdan eksik olmasın.

ÇİNKO: Hücre aktivitesinde rol alır ve hem doğal hem de sonradan kazanılmış bağışıklık aktivitesini etkiler. Hazır sezonuyken booolca balık tüketelim.

Sağlıkla kalın…

Diyetisyen Fulya ÖZGÜRLER

Leave A Reply

Your email address will not be published.