ŞİFA KAYNAĞI BAHARAT: TARÇIN

0

Tarçın, tarihte bilinen en eski baharatlardan biridir. Günümüzde en çok kan şekeri metabolizmasına iyi geldiği düşünülen tarçın, aynı zamanda pek çok sağlık probleminde de bizlere yardımcıdır. Şeker dengesi haricinde sağlığımız için daha nelere etkisi var, beraber bakalım;

  • İçeriğinde bulunan ‘sinnamaldehit’ in kan şekerini ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Yapılan araştırmalarda, özellikle Tip-2 diyabet (şeker) hastalarında kan şeker düzeyini dengelediği bulunmuştur. Kalp-damar hastaları için de kan kolesterol ve kan yağı düzeyinde düşüş sağlaması, iyi kolesterolü (HDL) yükseltmesi ve kötü kolesterolü (LDL) düşürmesi başka bir faydası olarak görülmektedir.
  • İçerdiği kalsiyum ve lif sayesinde vücutta meydana gelen ödemi azaltmakta, biriken fazla tuzun atılımıyla birlikte yüksek tansiyon riskini düşürmekte ve kolon kanserine karşı koruyucu etki sağlamaktadır.
  • Sindirim sistemine yardımcıdır: mide rahatsızlıklarını ve karın ağrılarını giderir. Barsak kurtlarının boşaltılmasına, iltihapların iyileşmesine ve gaz sıkıntılarına yardımcı olur.
  • Tarçın oldukça güçlü bir antioksidandır. Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda rahatlatıcı etkisi vardır. Bal ve limon ile karıştırılması boğaz yanmasına ve öksürüğe iyi gelmektedir.

 

  • Ağıza alınarak çiğnenmesi ağız ve diş kokularına iyi gelir.

 

  • Beyin aktivitesini artırıcı etki gösterir. Yapılan bir araştırmaya göre tarçın kokusunun hafızayı geliştirdiği ve bilişsel fonksiyonu arttırdığı belirtilmektedir.

Piyasada Seylan, Vietnam, Çin tarçını gibi birçok tarçın çeşidi bulunmaktadır. En çok bulunan ve ucuz olan Çin ve Vietnam tarçınıyken; en etkili olanı Seylan tarçınıdır. Bu iki tarçın çeşidinin birbirinden ayrım noktaları ise şöyle:

SEYLAN TARÇINI                                                           ÇİN TARÇINI

Açık kahverengi                                                                        Koyu kahverengi

Yumuşak                                                                                    Sert

Yumuşak aroma                                                                       Sert, yoğun aroma

Düşük miktarda kumarin içerir                                           Yüksek miktarda kumarin içerir

Besin değeri çok yüksek                                                         Besin değeri çok düşük

Daha pahalı                                                                              Ucuz fiyatlı

Piyasada çok daha fazla bulunan Çin ve Vietnam tarçınını ne yazık ki önermiyoruz. Bunun asıl nedeni ise içeriğindeki “KUMARİN” miktarı.  Fazla kumarin tüketimi, kan sulandırıcı etkisi nedeniyle kanama riskini arttırabilir ve karaciğer hasarına sebep olabilir. Dolayısıyla kullandığınız tarçının türüne de bakmak oldukça önemli. Tarçının fazla alınması alerjik etki de yaratabileceği gibi yine “her şeyin fazlası zarardır.” ilkesini unutmamalısınız.

Sağlıkla kalın…

Diyetisyen Fulya ÖZGÜRLER

Leave A Reply

Your email address will not be published.