Sevinç; Ortaklarımıza 400 milyon gelir sağlamayı hedefliyoruz.

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifinde ürün alımları tüm hızıyla devam ediyor.İznik Kooperatifi 9,500 ton ürün aldı. Hedef 15.000 ton ürün alımı.

0

S.S.699 Sayılı İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Yakup Sevinç, devam eden 2022/2023 iş yılı ürün alım kampanyasıyla ilgili ayrıntılı değerlendirmede bulundu.

İznik Kooperatif Başkanı Yakup Sevinç, rekolte beyan alımları, ürün fiyatları ve zeytin ağaçlarının bakımının önemi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

2022/2023 ürün alım kampanyası rekolte beyanı alımlarına 12 Eylül 2022 tarihinde başladıklarını belirten Yakup Sevinç, “İznik Zeytin Kooperatifinde beyan alımları 14 Ekim 2022 Cuma günü mesai bitimine sona ermiş ve Kooperatif ortaklarından 19.500 ton rekolte beyanı gelmiştir. Gelen yüksek rekolte beyanına rağmen ortaklarımızın mağdur olmaması amacıyla kota uygulaması yapılmadan 21 Ekim 2022 Cuma günü alımlara başlanmıştır” dedi.

 

Başkan Sevinç ürün alım fiyatlarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı;  “Serbest piyasada baş barem zeytin 30-35 TL aralığında işlem görmekte iken ortaklarımızı hiçbir konuda mağdur etmeyen Sayın Başkan Hidamet Asa ve Yönetim Kurulu tarihe geçecek bir alım ve fiyat politikası belirlemiştir. Marmarabirlik 180 dane zeytin fiyatını 46,00 TL olarak açıklanmış ve piyasada belirleyici bir rol üstlendiğini bir kez daha göstermiştir. Kampanyasının ilerleyen günlerinde Marmarabirlik açıkladığı zeytin alım fiyatlarını revize etmiş ve baş barem fiyatını 54,00 TL’ye yükseltmiştir. Fiyat artışı ile oluşan farklar tüm baremlere yansıtılmıştır. Fiyat revizesi tarihinden önce ürün teslimatı yapan ortaklarımız da mağdur edilmeyecektir. Yapılan güncellemeden kaynaklanan fiyat farkları, ürün  alımları sona erdikten itibaren yapılacak olan son ödemeyle birlikte ortaklarımızın hesaplarına aktarılacaktır. İznik kooperatifi olarak ortalama alım fiyatımız 30,00 TL’dir.”

Başkan SEVİNÇ, 11 Kasım 2022 Cuma günü 1. Dilim ödemesi olarak 31 Milyon TL, 25 Kasım 2022 Cuma günü 2. Dilim ödemesi olarak ortakların hesaplarına 69 Milyon TL yatırıldığını ve bugüne kadar ödenen toplam miktarın 100 milyon TL olduğunu belirtti.

Marmarabirlik ve Kooperatifin ayakta kalabilmesi için ortakların düzenli teslimat yapmaları gerektiğini hatırlatan Sevinç, “28 alım noktasında üreticimiz sıkıntı yaşamadan ürün teslimatlarını yapıyor. Yağmurdan sonra hasadın hızlanacağını, ürün alımlarının artacağını öngörüyoruz.  İznik Kooperatifi olarak ortaklarımızdan 15 bin ton ürün almayı ve 400 milyon TL’ye yakın gelir sağlamayı hedefliyoruz. Ortaklarımızla birlikte bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum. Bu arada diğer alıcıların piyasadan çekildiğini görüyoruz.  Ürünün bol olduğu böyle bir yılda Marmarabirlik’in kıymetinin çok daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum” dedi.

Zeytinin bölge için önemine vurgu yapan ve böyle kıymetli bir mirasa iyi bakmaları gerektiğini ifade eden Başkan Sevinç sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünyada gıda ve tarımsal ürünlerin önemi her geçen gün artmakta, bu nedenle gelecekte zeytinin değeri de artacaktır. Zeytin ağaçlarına ne kadar iyi bakarsak, bereketinden o kadar fazla faydalanırız. Zeytin bizim geleceğimiz, bunu hiçbir zaman unutmayalım. Bu sene verilen fiyatlar sayesinde bölgemizde yaşana zeytin ağacı sökümlerinin de son bulacağını düşünüyorum. Zeytin sökümünü engelleyici politikalar üreten Marmarabirlik Başkanı Sayın Hidamet Asa’ya teşekkür ediyorum”

Başkan Yakup Sevinç “Güçlü ortak güçlü Kooperatif ilkesi ile çıktığımız bu yolda 2022/2023 ürün alım kampanyasının ortaklarımıza, Kooperatifimize ve Marmarabirlik’e hayırlı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.