KIRGIZ HEYET ATALARINI ZİYARET EDİP DUA OKUDULAR


Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov ve Kırgızistan parlamentosundan altı Milletvekili atalarını ziyaret etmek için İznik’e geldi. Kırgızlar Türbesine giden heyet ataları için Kuran-ı Kerim okudu.

Türkiye’ye yönelik en kirli tertiplerden birisi olarak tarihe geçen, milletin kararlılığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayetli liderliğiyle mağlup edilen 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminin 3’üncü yılı nedeni ile Türkiye’ye gelen Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov ve heyet Ankara, İstanbul ve İznik’e çıkarma yaptı.

İznik Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu ve İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Belediye Meclis Üyeleri Zeliha Peşte, Halil Çakır, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Tuncay Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Tekin, Kırgızistan Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov ve heyeti İznik Belediye Başkanlığında karşıladı. Ardından İznik Kırgızlar Türbesini ziyaret ederek Kur’an-ı Kerim Tilaveti okuyarak dua ve niyazda bulundular.

İznik Belediye Başkanlığı Makamında yapılan konuşmalarda Yenişehir Kaymakamı ve İznik Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu yaptığı konuşmada “On iki bin yıllık tarihe sahip olan İznik İlçemize hoş geldiniz. Belediye başkanımızın misafiri olarak buraya gelirken, bende burada Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olarak sizleri karşılamaktan onur duydum. İnşallah bu geziniz sağlıklı, güzel bir şekilde geçer ve tatlı hatıralar bırakır” dedi.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ise yaptığı konuşmada” Öncelikle İlçemize hoş geldiniz. Bizler zaten birbirimize yabancı değiliz. Burada bulunan Kırgızlar Türbesindeki Emanetlerinize sahip çıkıyoruz . Kırgızistan Talas şehri de bizlerin kardeş şehridir. Hepiniz tekrardan hoş geldiniz, sizleri tekrar güzel ilçemizde görmekten onur duyarız” dedi.

Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov ise konuşmalarında “Türkiye Cumhuriyeti Başkanına ve Türkiye Cumhuriyeti Meclis Başkanına beni ve heyetimi sıcak karşıladıkları için teşekkür ediyoruz. Atalarımızı ziyaret vesilesi ile İznik’e gelmiş bulunuyoruz. Atalarımıza Kuran okumak için buraya benimle birlikte Kırgızistan parlamentosundan altı Milletvekili daha geldi. Biz ilk başta Ankara’ya gittik daha sonrasında İstanbul’a geçtik. İznik’te babalarımız 1330 yıllarında şehit olmuşlar. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bu türbeyi koruduğunuz için bizde onları ziyaret ederek onlara Kur’an-ı Kerim okuyacağız. Biz gelirken etrafa baktık şehir çok güzel, konumu da çok güzel yerde ve gelişmekte olduğunu gördük. Bundan sonra bu şehrin gelişmesine Türk Dünyasına katkılarına yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ardından İznik Belediye Başkanı, Kırgızistan Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov’a İznik Çini Vazo hediye ederken Kırgız Milletvekillerine de İznik Karo Çinisi hediye etti.

Kırgızistan Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov ve heyet İznik Gölü İçerisinde bulunan Su altı Bazilikasını gezdi. Bazilika Kazı Çalışmaları Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Şahin Kırgız Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov ve heyete çalışmaları ve son durum hakkında bilgi verdi. Meclis Başkanı ve heyet ardından Roma Tiyatrosuna geçti. Burada İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu ve Kazı Heyeti Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç, İznik Roma Tiyatrosu kazılarında hakkında bilgi verdi.

BAŞKAN USTA KIRGIZ HEYETE AYASOFYA’YI ANLATTI

11 Ekim 787 günü Patrik Trasios yönetiminde toplanan ve üç yüz elli piskoposla çok sayıda keşişin katıldığı Yedinci konsülün İznik Ayasofya’sında yapıldığını belirten İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Ayasofya Camii hakkında tarihi bilgiler vererek Meclis Başkanı ve heyeti bilgilendirdi. Ayasofya ziyaretinden sonra Kırgız Meclis Başkanı ve heyet Kaymakam Seyitoğlu, Başkan Usta’ya teşekkür ederek ziyaretten memnun kaldıklarını ifade ederek İznik’ten ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here