İznik’e Değer Katacak Dernek “İZNİK YEG”

İznik'i turizmi ve sanatıyla geliştirmeye yönelik İznik Yerel Eylem Grubu Derneği (İZNİK YEG) kuruldu. 

0

İznik Belediyesi öncülüğünde kurulan dernek için İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet USTA şu cümleleri kurdu: “Dünyaca meşhur çinileriyle, kendine özgü iklimiyle, bereketli topraklariyla, doğal güzelliğiyle, tarihi ve kültürel zenginliğiyle, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bir kent olmasıyla, adını verdiği gölüyle, turizm sektörü açısından son derece önemli bir merkez olan İznik’imizin sahip olduğu potansiyeli artırmak için İZNİK YEG olarak çalışmalara başladık.”

Tarım ve Orman Bakanlığının yürüttüğü LEADER tedbiri kapsamında, 4 tema üzerine çalışılacak;

  • Kırsal ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine yönelik olarak kaliteli ürünler, el sanatları ve diğer faaliyetleri içeren kısa tedarik zincirlerinin ve katma değerli ürünlerin geliştirilmesi.
  • Yerel, doğal ve kültürel kaynakların kullanımına dayalı kırsal turizm ürünlerinin geliştirilmesi.
  • Topluluğun kültürel ve sosyal yaşamının geliştirilmesi ve yerel örgütlerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi.
  • Yerel eylem grupları ağı, en iyi uygulama değişimi, IPARD programının yayılması ve kırsal kalkınmaya yeni yaklaşımların öğrenilmesi.”

İznik Belediyesini temsilen Özel Kalem Müdürü Ahmet Kaya, İznik Kadın  Üreticiler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Avukat Zeliha Peşte, İdeal Çiniyi temsilen Mehtap Pala, Nicaea Zeytin’i temsilen Oğuz Yıldırım, Nilgün Aras -kadın temsilcisi, Samet Şimşek

Kaan Özsoy -genç üye olarak İznik Yerel Eylem Grubu Derneği kurulmuştur. Derneğin Yerel Kalkınma Stratejisini Berfin Çatalkaya ve Dilek Bora Balaban yazmıştır.

Yönetim kurulu olarak ilçemiz adına lpo uzmanı olarak çalışan Berfin Çatalkaya ve Dilek Bora Balaban ‘a teşekkür ederiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.