Vali Karaloğlu İznik’te 150 Kişi ile 8 Kilometre Yürüdü


Bursa Valiliğinin Bursa Doğa Sporları için ektiği tohumlar meyve vermeye başladı.”2 Yılda 2000 Km Doğal Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları “projesi kapsamında İznik Gün Batımı Parkuru’nda ilk adımlar atıldı.

İznik İhsaniye Mahallesinden başlayan yürüyüş Dereköy’de bitti. Bursalı ve İznik’li vatandaşların yoğun katılımı ile başlayan yürüyüşe Vali Karaloğlu 8 Km’lik etabı 3 saatte vatandaşlarla yürüyerek Dereköy’de bitirdi.

Günbatımı Sırtı Parkuru’nun başlangıç noktası olan Tarihi İhsaniye Köyü’nde sporseverler ve mahalleli ile buluşan Vali Karaloğlu gün batımı sırtı parkurundaki ilk adımları nevruz bayramında atmayı planladıklarını ancak hava şartlarının müsaade etmediğini belirterek: “ arkadaşlar aslında biz İhsaniye köyüne Nevruz dolayısıyla, 21 Mart’ta gelecektik. O zaman yoğun kar yağışı nedeniyle ertelemiştik, sonra İznik Ultra Maratonu nedeniyle erteledik. Biliyorsunuz bu hafta çevre haftası ve 4 Haziran Dünya Çevre günü münasebetiyle Nevruz’da yapamadığımız İznik dağ yürüyüşünü bu gün, İhsaniye’den başlayarak Çiçekli istikametine yaklaşık 8 kilometre yürüyüş yapacağız.

Değerli arkadaşlar Bursa, Türkiye’nin doğası en güzel illerinden bir tanesi. Doğa sporlarının da yapılabileceği en güzel kentlerden bir tanesi. Biz yaklaşık 1,5 sene önce Orhaneli İlçemizde Sadağı Kanyonu’nu tanıtarak 2000 kilometrelik trekking parkuru projesini başlatmıştık. Şu ana kadar 2000 kilometrelik parkurun tespitleri tamamlandı.1000 kilometrelik bir parkurun levhalama, işaretleme çalışmaları bitti. Tabelalarda başlangıç noktaları, bitiş noktaları, kaç kilometre yürümeniz gerektiği gibi bilgiler yer alıyor. Diğer 1000 kilometrelik parkurun çalışmaları da devam ediyor. Sadece Trekking değil, MTB Dağ bisikleti, Ultra Maraton gibi doğa sporlarının yapılabileceği çok önemli parkurlar var. Bu parkurlar sadece İznik’te değil, Bursa’nın diğer ilçelerinde de bulunuyor.
Isparta arabaya gelen escort
Amacımız şu; Doğa sporu yapmak isteyenler doğa ile iç içe olmak isteyenler,özellikle Marmara bölgesi İstanbul’u da hesaba kattığınızda Türkiye’nin nüfusu en yoğun olan bölgelerinden, insanlar gelsin doğa ile haşır neşir olsun, şu doğayı, manzarayı, yeşili, köy hayatını tekrar yaşasın arzusundayız. Bu gün de aslında bu yürüyüşün amacı Dünya çevre gününe vurgu yapmak çevre açısından farkındalığı arttırmak ve diğer taraftan da Bursa’da doğa sporlarının yapılabileceği alanların çok olduğunu da İznik İhsaniye Köyünden bütün Dünyaya Türkiye’ye tekrar duyurmak istiyoruz. Davet ediyoruz insanımızı, insanlığı davet ediyoruz, gelin Bursa’nın bu doğasını hep beraber paylaşalım. Doğaya zarar vermeden, çevreye zarar vermeden, çevreyi de koruyarak Dünya çevre günü ve haftası nedeniyle de bu vurguyu yapmamız gerekir diye düşünüyorum. Ben bu gün yürüyüşümüze katılan bütün arkadaşlarımı da kutluyorum. Biraz sonra 8 kilometrelik parkuru beraber yürüyeceğiz Manzarayı beraber seyredeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.