MARMARALI BAŞKANLAR BALIKESİR’DE TOPLANDI

0

Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) 2017 yılı ikinci meclis toplantısı Balıkesir’de yapıldı. MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yönettiği meclise, birliğe üye 186 belediyeden temsilciler katıldı. Başkan Altepe, meclisin açılışında yaptığı konuşmada, iklim değişikliği ve deprem konusunda birliğin aldığı tedbirlere değindi. MBB’nin Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile iklim değişikliği konusunda Türkiye’nin oluşturduğu ve 2030 yılına kadar geçerli olacak yol haritasına uygun hareket ettiğini söyleyen Başkan Altepe, bu iki konunun yerelden takip edilmesinin elzem olduğunu dile getirdi.

Merkezi İstanbul’da bulunan MBB, en son nisan ayında yapılan meclis toplantısının ardından 2017 yılı ikinci toplantısını Balıkesir’in Edremit ilçesinde gerçekleştirdi. Adrina Termal Otel’deki toplantıya, birliğe üye belediyelerin başkanları katıldı.

Meclisin açılışında söz alan MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, iklim değişikliği ve deprem konularına dikkat çekti. Konuşmasında birlik üyelerine MBB’nin Üsküp şubesinin açıldığını müjdeleyen Başkan Altepe, 2018 yılı bütçesinin detayları ile birliğin son 7 ay içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri katılımcılarla paylaştı.

Deprem ve iklim değişikliği

MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehirlerin afetlere hazırlıklı olmasının en önemli önceliklerden biri olduğunu kaydetti. MBB’nin bu konuda üzerine düşeni yaparak bu yıl Afet Koordinasyon ve İşbirliği Merkezi’ni (MAKİM) kurduğunu belirten Başkan Altepe, 2016 yılı itibariyle Afet ve Koordinasyon İşbirliği Planı’nın (MAKİP) hizmete alındığını hatırlattı. MAKİP’in TAMP’a uyumlu olarak hazırlandığını ve halen yürürlükte olduğunu kaydeden Başkan Altepe, üye belediyelerin MAKİP’in kendi hazırladıkları afet müdahale planlarına uygunluğunu teyit ettiklerini ifade etti.

Başkan Altepe, konuşmasında, deprem gibi afetler dışında gündemde yer alması gereken konulardan birinin iklim değişikliği olduğunu vurguladı. Şehirlerin küresel ısınma ile mücadeleye katkı sağlaması gerektiğini, dünyada sera gazının yüzde 70’inin kentsel bölgelerden salındığını ifade eden Başkan Altepe, “Türkiye’nin de katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde dünya liderleri konuyu ciddiyetle gündemlerine aldılar. Bu konuda asıl sorumluluk gelişmiş ülkelerindir. Sayın cumhurbaşkanımızın uluslararası arenada belirttiği üzere, biz ülke olarak küresel iklim değişikliğiyle mücadelede 2030 yılına kadar yol haritamızı belirledik. Bu yol haritasının yerelden de takip edilmesi elzemdir” dedi.

MBB bundan sonra Üsküp’te

Başkan Altepe, yaptığı konuşmada, MBB’nin bundan sonra Üsküp’te faaliyet göstereceğini müjdeledi. Geçen yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Üsküp fatihi Paşa Yiğit Bey’in türbesi ile onun hocası Meddah Baba’nın medresesini restore ederek hizmete açtıklarını söyleyen Başkan Altepe, kütüphanesi, külliyesi ve medresesiyle bu eseri gün yüzüne çıkardıklarını anlattı. MBB’nin Üsküp ofisini medresenin içerisinde konumlandırdıklarını belirten Başkan Altepe, MBB olarak Üsküp’te de var olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Başkan Altepe, konuşmasında, 7. Altın Karınca Ödülleri’ne değindi. Ödüle dair değerlendirmelerinin tamamlandığını, sonuçların en kısa zamanda açıklanacağını belirten Başkan Altepe, Marmara Bölgesi’ndeki yerel yönetim kütüphanelerini haritalandıran MBB Kütüphaneler ve Veri Tabanı’nın oluşturulduğunu kaydetti.

MBB üyelerine meclis toplantısında ev sahipliği yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da açılış konuşmalarında söz aldı. Birlik üyelerine Balıkesir’in sahip olduğu zenginlikleri anlatan Uğur, kış nüfusu 1 milyon 200 bin yaz nüfusu 3 milyon 600 bin ile 4 milyon arasında değişen şehrin gelecek vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Uğur, Balıkesir’i planlayarak sosyal hayatı ve ticari alanları ile yaşanabilir kılmak istediklerini söyledi.

MBB’nin 2017 ikinci meclis toplantısında 2018 bütçesi karara bağlandı. Bütçede 15 milyon TL’lik gider öngörülürken, 15 milyon TL’lik gider bütçesine gelirler karşılık gösterilerek bütçe dengesi sağlandı. Meclis toplantısına katılan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, ‘Türkiye’de iklim değişikliği ve şehirler’ başlıklı semineriyle konuya ilişkin bilgileri birlik üyeleriyle paylaştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.