Marmarabirlik 17 milyon TL kar payı dağıtacak

0

Marmarabirlik, ortaklarına bu yıl ilk defa kendi öz kaynaklarıyla kar payı dağıtacak. Başkan Asa, toplam 17 milyon TL kar payı dağıtacaklarını belirterek, “22 Nisan’da yapılacak Genel Kurul’da onaylanması halinde 1 Haziran’dan itibaren kar payı dağıtımına başlayacağız” dedi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik’in, her geçen yıl daha fazla büyüyen, yatırım yapan, daha çok alan, daha çok satan, kar payı dağıtan, ortaklarının ürün bedellerini 1 TL kredi kullanmadan peşin ödeyen bir kurum haline geldiğini söyledi. 2016 yılında iklim koşulları, hastalık ve zararlılar gibi olumsuzluklara rağmen 34 bin ton ürün satışı gerçekleştirdiklerini belirten Asa, geçtiğimiz yıl toplam 373 milyon TL net ciro elde edildiğini kaydetti.

2017’DE HEDEF 400 MİLYON TL CİRO

Son 7 yılda Marmarabirlik’in mali tablolarında hızlı bir yükseliş görüldüğünü vurgulayan Asa, “2009 yılında Marmarabirlik’in öz kaynakları 111 milyon TL iken 2016 yılında 299 milyon TL, 2009 yılında aktif büyüklük 201 milyon TL iken 2016 yılında 417 milyon TL, 2009 yılında satıştan net ciro 176 milyon TL iken 2016 yılında 373 milyon TL’ye ulaşmıştır. 2017 yılı sonunda ise 400 milyon TL ciroya ulaşılması hedeflenmektedir. Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün eylem planı çerçevesinde, 2023 yılında 50 bin ton ürün satışı yapmayı da hedeflemekteyiz” diye konuştu.

İHRACATTA YİNE ŞAMPİYON OLACAĞIZ

İhracat rakamlarını da değerlendiren Asa, 2016 yılında 51 ülkeye yapılan 6 bin 100 ton ihracatla Marmarabirlik tarihinde bir ilk daha yaşandığını belirterek, şunları söyledi:

“4 yıl üst üste ihracat birincisi olan Marmarabirlik’in ihracatı, 2009 yılına göre yüzde 70 oranında artmıştır. Marmarabirlik’in bu yıl da aktif 30 bin üreticimiz ve 8 kooperatifimiz adına zeytin-zeytinyağı sektörünün ihracat şampiyonu olmasını bekliyoruz. Marmarabirlik olarak önümüzdeki süreçte yurtdışı satışlarımızı artırmak amacıyla Ortadoğu ve Arap Yarımadası ile Uzakdoğu pazarlarını hedef pazar olarak belirledik ve bu bölgelerle ilgili çalışmalara başladık. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda ihracatımızı 30 milyon dolarlara taşıyarak, üretici ortaklarımıza ve ülkemize daha fazla kazanç sağlamaktır.”

22 NİSAN’DA GENEL KURULDA OYLANACAK

Başkan Asa, Marmarabirlik’in bu yıl ilk defa kendi öz kaynaklarıyla kar payı dağıtımı yapacağını kaydederek, şöyle devam etti:

“Ortaklarımıza verdiğimiz kar payı sözünü yerine getirmek için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Yönetim Kurulumuz, 3 Nisan’da yaptığı toplantıda, 1 Haziran’dan itibaren bağlı 8 kooperatifimiz ve aktif 30 bin ortağımıza toplam 17 milyon TL kar payı dağıtılması yönünde karar almıştır. Yönetim Kurulumuzun kararı, 22 Nisan’da yapılacak Marmarabirlik’in Olağan Mali Genel Kurulu’nda delegelerimizin oylarına sunulacaktır. Genel Kurul’da onaylanması halinde 1 Haziran’dan itibaren kar payı dağıtımına başlayacağız. Kar payı dağıtımı, ortaklarımızın kooperatiflerine sahip çıkmasına büyük katkı sağlayacaktır. Ortaklarımıza şimdiden hayırlı olsun.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.