İZNİK’TE BİN KINALI KEKLİK DOĞAYA SALINDI

0

Bursa Orman Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri, zararlı böceklere karşı keklik popülasyonunu artırmak amacıyla bin adet kınalı kekliği doğal ortama yolladı.

İznik Avcılar Derneğinin girişimleri ve Bursa 2. Orman Bölge Müdürlüğü projesi kapsamında Doğaya Keklik Salma programı düzenlendi. Çampınar Mahallesi bağlıklar mevkiinde düzenlenen Doğaya Keklik Salma programına Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Altıntaş, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Bursa Şube Müdürü Ekrem Terzioğlu, Bursa Orman İşletme Müdürü Cihat Yıkıcı, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Salih Güven, İznik Avcılar Derneği Başkanı Aytaç Çömez ve yönetimi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Mühendisler, İznik Orman İşletme Şefleri, Çampınar Mahalle muhtarı Zafer Beyhan, İznik Avcıları ve mahalle sakinleri katıldı.

Bölge Müdürü Güngör “Uzun Yaşam İçin Keklik Öten, Kekik Kokan Yerde Yaşa”

Atalarımızın dediği gibi Uzun yaşayacaksan Keklik öten, kekik kokan yerde yaşayacaksın sözü ile konuşmaya başlayan, Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Yahya Güngör , çeşitli çevresel etkiler ve insan baskısı nedeniyle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de doğal habitatların bozulduğunu ve nesli tehlike altında olan yaban hayvanı türlerinin sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi. Bölge Müdürü Güngör, “Amacımız doğal mirasımızın bir parçası olan yaban hayvanı türlerinin ve onların yaşadığı habitatları korumak, geliştirmek ve sürdürülebilir şekilde yönetmektir. Bu kapsamda popülasyonlarına ve ekolojik dengeye katkı sağlamak amacıyla 1000 keklik İznik genelinde doğaya salınmıştır. Doğal dengeyi sağlamak için hep birlikte korumalıyız” dedi.

İznik Avcılar Derneği Başkanı Aytaç Çömez ise Avcılar Derneği olarak bizler gerekli desteği bugüne kadar sağladık ve bundan sonra da sağlamaya devam edeceğiz dedi. Yetkililer Kekliklerin salındığı bölgede 3 yıl süresince av yasağı olduğu ve koruma altında olacağını belirtti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.