İZNİK’TE 19 MAYIS COŞKUSU

0

İznik Şehit Sedat Pelit Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programına İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Cumhuriyet Savcısı Sertaç Bozkurt, Binbaşı Fırat Toprak, İlçe Emniyet Müdürü Bedri Yaman, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Coşkun, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Okul Müdürleri, Gaziler Derneği, Sivil Toplum örgütleri, öğrenciler ve İznik halkı katıldı.

Programda konuşan İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Hüseyin Coşkun “Bugün 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile büyük Türk Milleti’nin şaha kalkışının 98. Yıl dönümünde hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Sevgili gençler siz Türk’e istiklal aşkını veren Nene Hatunları, siz Ya İstiklal Ya Ölüm diyen Seyit Onbaşıları, siz tarihi tarih yapan Yavuzların, sizler çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’lerin soyundansınız. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler, her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde, tüm sorunların üstesinden gelecek, birlik içerisinde hareket ederek geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Sizlerinde Vatanını en çok seven, görevini en iyi şekilde yapandır sözünü rehber edinerek, gelecekte üstleneceğiniz görevleri layıkıyla yerine getireceğinizden asla şüphemiz yoktur. Sağlık, dinç ve dinamik bir gençlik için sporun hayatımızda önemli bir yeri olmalıdır. Spor bir milletin gençlerinin o milleti ayakta tutmasını sağlar. Bu duygu ve düşünceler ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu vatan ve millet için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve vefat eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum” dedi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı açıklamasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışının, Kurtuluş mücadelesinin meşalesini yaktığını belirterek, “Geleceğimizin teminatı gençlerimiz, ecdadımızın gösterdiği kahramanlık ruhuna bağlı olarak, istiklal ve istikbalimize, tarihimize, kültürümüze, cumhuriyetimize ve milli benliğimize ebediyen sahip çıkacaktır. Gençlerimiz, kendilerine emanet edilen değerleri daha da zenginleştirecek ve milli mücadele ruhunu her daim ayakta tutacaktır. Bu doğrultuda İznik Belediyemiz, gençlerimizin yanında ve en büyük destekçilerinden biri olmaya devam edecektir. Bu duygularla gençlerimizin ve aziz milletimizin Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, aydınlık yarınlara doğru tüm gençlerimizi sevgiyle selamlıyorum. Ayrıca vatanı uğruna şehit düşen tüm şehitlerimizi sonsuz minnet duyguları ile saygıyla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

İlçe Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ise kutlama programında yaptığı konuşmada “Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı icra ediyoruz.Bugün gençlerimizin günü.Gençlik demek umut demek,gençlik demek enerji demek, gençlik demek gelecek demek.Biz inşallah gençlerimiz sayesinde bugün güçlüyüz, yarında daha güçlü olacağız.Toplumumuzun da önemli bir kesimini gençlerimiz oluşturuyor.Biz gençlerimize güvendiğimiz sürece yanılmayacağımızı biliyoruz.Çünkü geçmişte bu yüce millet, bu güçlü devlet gençlerimizin omuzlarında yükseldi.Zorlukların üstesinden gençlerimizin gayretleriyle gelindi.Anne babasının, büyüklerinin duasını almış bu gençlerimiz inşallah bundan sonrada aynı mücadeleyi değişik alanlarda göstereceklerdir.Kendilerinden ricamız kendilerini iyi yetiştirmeleri,hayatı iyi bir şekilde algılamaları, sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirmeleri, bugün okullarında yarın hayatın içinde üzerlerinde olan sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmiş olmalarıdır.Tabi bugünün gençlerimize armağan edilmesi çok anlamlı ve çok kıymetli.Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde başlatılan kurtuluş mücadelesi ve arkasından Cumhuriyet’imizin ilan edilmesi ve geleceğin gençlere emaneti bu bağlamda hep hatırda tutmamız gereken, o yıllarda verilen mücadeleleri anlamamız ve anlatmamız gereken günler.Bu vesile ile gençlerimize güvenimizin tam olduğunu belirtiyor, programların hazırlanmasında emeği geçen kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ederken hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. yıl dönümü nedeniyle Okullar arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından madalya ve hediyeleri takdim edildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlama Programı akşam yapılacak gençlik yürüyüşü ile devam edecek.


Leave A Reply

Your email address will not be published.