İznik, Tarih ve Kültür Turizminin Başkenti

0

Bursa Valiliği tarafından bu yıl 41’incisi düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında İznik’e gelen heyet İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve Belediye Başkanı Osman Sargın tarafından Ayasofya Orhan Cami önünde karşılandı. İznik’in turizminin konuşulduğu ziyaretlerde Müze Müdür Vekili Mehmet Hasan Bozkurt rehberliğinde tarihi mekanlar gezilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Heyet daha sonra İznik Roma Tiyatrosu kazı alanında incelemelerde bulundu.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da belediye olarak tarihi mekânlar ve alanlarda gerek Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında heyete bilgilendirmede bulundu. Başkan Sargın açıklamasında “Medeniyetler Başkenti güzel ilçemiz İznik’in en büyük özelliği doğal güzellikleri ve tarihi eserleridir. Bizlerin ve vatandaşlarımızın en büyük görevi de bunları koruyup gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmaktır. Fakat görüyoruz ki tarihi mekânlarımıza sprey boyalar ile yazılar yazılıyor. Ve kötü bir görüntü oluşmasının yanı sıra tarihi eserlere de bunlar zarar veriyor. Hemşerilerimizden bu tür durumlara şahit olduklarında gerekli yerlere bildirmelerini ve birer İznikli olarak eserlerimize sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş ise İznik’in bölgede en büyük turizm destinasyon merkezlerinden bir tanesi olduğunu söyleyerek yapacakları çalışmalar ile başta ziyaretçilerin ilçeye yönlendirilmesi ve tanıtım konusunda her zaman İznik’e destek olacaklarını belirtti.

İznik Belediyesi tarafından hayata geçirilen Eko Turizm Tesislerinde de incelemelerde bulunan heyet tabiatın içinde ki eşsiz tesise hayran kaldıklarını belirttiler.

Etkinlik son olarak Devlet Su İşleri İznik Tesislerinde “İznik Turizmi” konulu sempozyum ile sona erdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.