İZNİK MÜZESİ VE AYASOFYA CAMİİ MECLİS’E TAŞINDI

0

İznik Müzesi’nin iki yılı aşkındır kapalı olması ve Ayasofya Müzesi’nin de camiye dönüştürülmesi sonrası Hristiyanların hac ziyaretlerini sonlandırmaları nedeniyle yaşanan turist sayısındaki azalma Meclis’e taşındı. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Kültür Bakanı Nabi Avcı’ya “İznik’e gelen turist sayısının 50 binlerden 500’lere düştüğü doğru mu? Bu konuda Bakanlığın bir çalışma planı var mı?” diye sordu.

İrgil’in Kültür Bakanı’na yönelttiği diğer sorular şöyle:

* İznik ekonomisinde önemli bir yer tutan turizmin gerilemesi ve ilçeye gelen turist sayısındaki azalmaya dair Bakanlığınızın verileri nedir?

* Bursa İznik Müzesi’nin kapalı olmasına neden olan tadilatın içeriği nedir? Çalışmalar ne zaman tamamlanacaktır?

* Ayasofya Camii ile ilgili Bakanlığınıza bugüne kadar herhangi bir şikayet ulaşmış mıdır? Eğer varsa, bu şikayetlere dönük bir çalışmanız olacak mıdır?

2014’TEN BERİ KAPALI

İznik halkının turist sayısındaki azalmanın nedeni olarak gösterdiği İznik Müzesi 26 Ağustos 2014’ten beri kapalı durumda. Kültür Bakanlığı’nın resmi sitesinde çalışmalar tamamlanıncaya kadar da kapalı kalacağı belirtiliyor ancak çalışmaların içeriğine dair bir bilgi bulunmuyor. Turist sayısındaki azalmaya ilişkin halkın işaret ettiği bir diğer neden ise Hıristiyan aleminde özel bir öneme sahip olan ve İznik kentine her yıl bir çeşit Hac ziyareti yapılan Ayasofya Müzesi’nin 2011 yılında camiye çevrilmiş olması. Müzenin Ayasofya Camii adını almasıyla geleneksel Hac ziyaretlerinin de sona erdiği iddia ediliyor. 2015 yılında eski tuğla duvarlarına monte edilen buzlu cam kapısı ve betonla sıvanan kubbeleri nedeniyle da çok tartışılan bu tarihi mekanın korunmasında gerekli özenin gösterilmediği de bir diğer şikayet konusu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.