BU KENT HEPİMİZİN

Hepimiz bu kentte besleniyoruz, havasını teneffüs ediyoruz. O halde yaşadığımız kente karşı her yurttaşın bir çok sorumlulukları var.
1970’li yılların başından beri İznik’e gelen ve 2003’ten 2018’in bu gününe kadar bizzat bu kentte yaşayan duyarlı bir vatandaş olarak sorumluluklarımı biliyorum. Bu kentin tarihini – kültürünü okumuş, özümsemiş ve neredeyse tüm dağlarını gezip görmüş biri olarak söyleyecek ve yazacak çok şeyim olduğunun farkındayım.
Yaklaşık 15 yıldır Doğuş’ta çizer, İznik Gazetesinde yazar olarak bu kente hizmet verdim.
Turizm sezonuna girdiğimiz bu günlerde kendimi bazı eksiklikleri ve uyarılarımı yapmak zorunda olduğumu düşünüyorum.
– Müzemizin hala faaliyete geçmemesi kent için bir kayıp değil mi?
– Sahil bandımızdaki asfaltlamanın ardından sürat azaltacak kasislerin hala yapılmamış olması sizce doğru mu ?
– Göl içindeki Bazilikanın durumu nedir ? İnsanların sahilde yürürken böyle bir görsel kirlilikle karşılaşması son derece yanlış.
– Bursa Büyükşehir ve İznik Belediye Sitelerinde Müze – Anıtlar Kurulanda Orhangazi Vakfiyesi – Hristiyanlık aleminde Kutsal Haç mekanı olarak gözüken Ayasofya’nıun durumu. Yabancı turistlerin artık ilgi göstermemesi sizleri rahatsız etmiyor mu ?
– 2004 – 2005 – 2006 istatistikleri kentimiz için yılda 15 bin yabancı turist gösterirken son yıllarda bu sayının 300’lere düşmüş olması sizleri düşündürmüyor mu?
– Özellikle kent içindeki ve dışındaki tarihi değerlerimizle ilgili neredeyse yok derecesindeki “İŞARET LEVHALARI” nın eksikliği son derece önemli değimli?
Yazımı genişletmeden birkaç uyarıda yetkililere;

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde özellikle trafikteki motorların çokluğu ile ilgili önlem alınmalı diye düşünüyorum.
Lütfen ölümlü kazalar olmadan…
Göl suyuna girilmeye başlanan şu günlerde her sene yaşadığımız boğulmaların insanların, ailelerin canının yakmaması için uyarıların yapılması, önlemlerin alınması için yetkililere seslenme gereğini duyuyorum.
LÜTFEN DİKKAT ; can yanmasın, acılar yaşanmasın…
Tüm okurlarıma saygılarımla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.