YALAN SÖYLEME ALIŞKANLIĞI

0

 

Harika bir salı gününden herkese kucak dolusu sevgiler sevgili okuyucularım.

Bu hafta çevremdeki sürekli yalan söyleyen insanlar yüzünden böyle bir yazı yazmak istedim.

Yalan söylemek toplum tarafından kabul görülmeyen bir davranış olarak adlandırılsa da toplumumuzun büyük bir kesimi bu davranışa bazı nedenlerden ötürü başvurmaktadır. Yalan söylemek bilerek ve isteyerek yapılan bir davranıştır.

Çoğunlukla sonucundan kaçınılan durumlarda yalana başvurulmaktadır.

Her ne kadar yalan söylemenin doğru bir davranış olmadığı çocukluk döneminden itibaren vurgulansa da bazı nedenlerden dolayı her insan yalan söyleyebilir.

Siz de yakın çevrenize bazı yalanlar söylemiş ya da bu yalanlara maruz kalmış olabilirsiniz.

Peki bu yalanları bir gözden geçirelim, sürekli arka arkasına yalan söyleme eğilimi var mı ve kişi bu yalanlara kendi de inanıyor mu? Yoksa kişi içinde bulunduğu durumu idare edebilmek için bazı zamanlarda yalan söyleme eğiliminde mi bulunuyor? Burada bahsi geçen iki durum arasında önemli bir ayrım vardır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, normal insanların günde en az 1-2 kez yalan söyleme eğilimi olduğu yönündedir. Beyaz yalan olarak adlandırılan sıradan söylenilen yalanlar, karşıdaki kişiye zarar vermemek, onu üzmemek, sıkıntıya düşürmemek, bir cezayı önlemek ve yalan söylenen kişinin çeşitli sebepten ötürü kırılmasını önlemek için hatta durumu idare edebilmek için söylenen, sonucu zararsız ve kabul edilebilir nitelikte yalanlardır.

Bu sıradan yalanlar herhangi bir sağlık ve sosyal problemlere neden olmaz.

Siz siz olun asla ama asla yalan söylemeyin.

Bir yalan bir yalanı doğuruyor maalesef. Bir sonraki köşe yazıma kadar görüşmek üzere.

Leave A Reply

Your email address will not be published.