Ünlü Hukukçu Rona Aybay Vefat Etti…

0

Türkiye’nin ünlü Hukukçularından, akademisyen ve yazar uzun yıllardır İznik Darka’da yaşayan  Av. Prof. Dr. Rona Aybay (87), hayatını kaybetti. Aybay, 7 Mayıs Cumartesi günü İznik’te toprağa verilecek.

Rona Aybay;

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak doktorasını tamamlayan Aybay, 1964 yılında Columbia Üniversitesi’nde mukayeseli hukuk masterini tamamladı.

1973 yılında öncelikle doçent ardından profesör ünvanını alan Rona Aybay, ODTÜ’de Kamu Yönetimi bölüm başkanlığı, ODTÜ İdari İlimler Fakültesi dekanlığı ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi dekan yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Avrupa Konseyi Irçılık ve Hoşgörüsüzlükle Savaşım Komisyonu ile Bosna-Hersek’teki insan hakları ihlallerini incelemekle görevli AGİT komisyonu üyeliklerinde, Bosna-Hersek İnsan Hakları Mahkemesi’nin kurulduğu 1996’dan kapandığı 2003’e kadar Avrupa Konseyi tarafından seçilmiş uluslararası yargıçlık görevlerinde de bulundu.

Aybay, 12 Eylül 1980’deki askeri darbeden sonra üniversiteden uzaklaştırılmış ve yedi yıl sonra Danıştay kararıyla görevine geri döndü. Hukukçu, akademisyen ve yazar Rona Aybay, son olarak Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapmıştı.

Rona Aybay, 7 Mayıs Cumartesi günü İznik’te öğle namazını müteakip ebedi istirahatgahına defnedilecektir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.