Turus’un Ailesi İsyan Etti. Babam kendini Bursa’da zannediyor “gelin beni alın” diyor.


İznik’ten Fransa’da yapılacak mehteran gösterisinde yer almak üzere çalıştığı dernek üyeleriyle yola çıkan Ömer Turus (59), İtalya’da rahatsızlanınca kaldırıldığı hastanede ameliyat edildi. Turus’un takım arkadaşları ise yollarına devam ederek, Fransa’ya gitti. Turus’un kızı Hatice İnal, babasını 9 gündür İtalya’daki hastanenin yoğun bakım ünitesinde bir başına bırakıldığını öne sürerek, mehteran takımına tepki gösterdi. İnal, babasını Türkiye’ye getirecek maddi imkanları olmadığını söyledi.

 

İznik’te yaşayan Ömer Turus, günlüğü 70 TL’den İznik Mehteran Derneği takımında çalışmaya başladı. 10 gün önce de Fransa’da bir etkinlikte gösteri yapmak üzere 60 kişilik ekip ile yola çıktı. Ancak Turus, kendilerini taşıyan otobüs İtalya’ya geldiğinde rahatsızlandı. Mehter takımındaki arkadaşları, Turus’u en yakın hastaneye götürüp, bıraktı. Ardından da yollarına devam etti. Bağırsak düğümlenmesi teşhisiyle ameliyat edilen Turus, halen yoğun bakım ünitesinde tedavi altında tutuluyor.

 

İtalya’daki hastanede tek başına olan Ömer Turus’un ailesi, konsolosluk ve bölgede bulunan Türk dernekler ile iletişime geçerek, babalarının sağlık durumu hakkında bilgi alıyor. İtalya’ya gidecek maddi imkanları olmadığını söyleyen Turus’un kızı Hatice İnal, babasının Türkiye’ye getirilebilmesi için yetkililerden yardım istiyor.

 

“BABAMI İTALYA’DA REHİN BIRAKMAK İSTEMİYORUM”

 

Hatice İnal, “Babam, İznik merkezli bir derneğin mehter takımıyla Fransa’daki bir etkinlikte görev alacaktı. Gösteriyle Osmanlı İmparatorluğu’nu tanıtacaklardı. Ancak, İtalya’da rahatsızlanınca dernektekiler babamı hastaneye bırakıp, yollarına devam ediyorlar. Babamla, konsolosluk ve hastane yetkilileri ilgileniyorlar. Ancak babamın yabancı dili yok bu nedenle sağlıklı şekilde tedavisini sürdüremiyor. Konsolosluk yetkilileri bir yakınının gelmesi gerektiğini söyledi. Eşim gitmek istedi ancak yol ve pasaport masraflarının altından kalkamadık. Devletimizden yardım bekliyoruz. Babamı orada rehin bırakmak istemiyorum. Babamın hafızasında şu an sorun var. Kendini Bursa’da zannediyor, sürekli “gelin beni alın” diyerek, sitem ediyor. Ne hastane masraflarını ne de yol parasını karşılayacak imkanımız var. Hastane masrafları için 500 bin de olabilir, 100 bin de olabilir denildi. Ne kadar masraf olduğuna dair bir bilgi alamıyoruz. Sorduğumuzda “buraya gelin” cevabını alıyoruz” dedi.

 

Haber – Foto : Mehmet Buldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here