Seçmen Listeleri Askıya Çıktı

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde oy kullanacaklar için Seçmen listeleri 2 Mayıs – 12 Mayıs tarihleri arasında askıda kalacak.

Çarşamba günü askıya çıkacak listelerin sadece 10 gün askıda kalacağını ve oy kullanmak isteyen vatandaşların zaman kaybetmeden listeleri kontrol etmeleri gerektiğini belirten Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Mehmet Demircan “Vatandaşlarımız 24 Haziran’da oy kullanmak istiyorsa listede isimlerinin olup olmadığını doğru kontrol etmelidir. Listede ismi olmayan vatandaşlarımız oy kullanamayacaklardır” dedi.

“Listede İsmi Olmayanlar Ne Yapmalı”

24 Haziran tarihinde yapılacak seçimlerde oy kullanmak isteyen fakat listede ismi olmayan vatandaşlarımız zaman kaybetmeden  nerede oturduklarını belgeleyen su, telefon veya elektrik faturası yada kira sözleşmesi ile ilçe nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini söylenen Demircan “Vatandaşların, ilçe nüfus müdürlüklerindeki işlemlerini tamamladıktan sonra buradan alacakları belgeyi ilçe seçim kuruluna ibraz etmeleri ile seçmen listelerine isimleri eklenecek ve oy kullanabileceklerdir” dedi.

Sandık Yatalak Hastaların Ayağına Gidecek

Bu seçimlerde ilk defa uygulanacak olan yöntemle yatalak olan hastalar ikametlerinde oy kullanabilecekler. Oy kullanmak isteyenlerin muhtarlıklara başvurması gerektiğini belirten Demircan “ bu seçimlerde ilk defa hasta vatandaşlarımız yattıkları yerde oy kullanabilecekler. Bunun için muhtarlıklarda bulunan dilekçenin doldurulup raporlu olduğunu belirten evrakların ibraz edilmesi gerekiyor. Daha sonra ilçe seçim kurulu tarafından onaylanmasının ardından gezici sandık kurulu hastanın ayağına kadar giderek oyunu kullandıracak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.