MÜŞKÜLE ÜZÜMÜ’NDE  HASAT ZAMANI

İznik Belediyesi’nin Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldığı Müşküle Üzümünde hasat zamanı başladı.

0

İri taneleri, eşsiz lezzeti ve uzun süre dayanıklılığıyla bilinen Müşküle Üzümü rekoltesi ve kalitesiyle üreticinin yüzünü güldürüyor. Yıl sonuna kadar devam edecek hasat süreci ile üzümler Türkiye’nin dört bir yanında ki pazarlarda alıcısıyla buluşacak.

Müşküle Üzümünde hasat bu yıl etkinlik ile başladı. İznik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün koordinesinde düzenlenen etkinliğe İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Siyasi partilerin ilçe başkanları ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile üreticiler katıldı.

USTA “HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta “Müşküle Üzümü” İznik’in çok eskiye dayanan bir değeridir. Bizlerde göreve geldiğimizde bu değeri yeniden ortaya çıkarmaya karar verdik. Araştırmalarımız ve çalışmalarımız neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuruda bulunduk. Kurumun incelemesi ve değerlendirmesi sonucunda Müşküle Üzümümüz Coğrafi İşaret Tescil Belgesini almaya hak kazandı. Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ile Müşküle Üzümümüzün farkındalığını arttırmak ve tanıtımını yapmak için çalışmalara başladık. İznik’te yaklaşık 700 aile tarafından yetiştirilen ve yaklaşık 20 bin ton rekolte öngörülen Müşküle Üzümü dayanıklılığı ve lezzeti ile tercih ediliyor. Bursa genelinde üretilen 42 bin tonluk üzüm üretiminin yarısı İznik’te gerçekleşiyor. Ulusal zincir marketler coğrafi işaretli ürünlere ilgi gösteriyor. Çalışmalarımız neticesinde bir zincir marketimiz şu anda İznik’te 800 ton Müşküle üzümü alıyor. Önümüzde ki yılda da İznik’te uzun yıllar önce yapılan üzüm bayramı etkinliğini de yeniden hayata geçirmeyi planlıyoruz. Rekolte bu yıl bütün meyvelerimizde çok güzel. Fiyatlar ise bu yıl biraz düşük ancak önümüzdeki yıllarda özellikle coğrafi tescilin de etkisiyle daha iyi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Müşküle Üzümü dalında açık veya örtü altında 4 aya kadar bozulmadan hasat edilebiliyor.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.