MİLLETİN ZAFERİ 5.YILINDA

0

15 Temmuz 2016’da ‘FETÖ Terör Örgütü’ne bağlı hainlerce’ yapılan işgal girişiminde şehit düşen vatandaşlar için İlk program Öğle Namazı öncesi Eşrefzade Merkez Camiinde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i şerif okunarak başladı. İznik Belediye Başkanlığı tarafında ikramlarda bulunuldu. Ardından İznik Şehitliği ziyaret edilerek burada da  Kur’an-ı Kerim  tilaveti ve dualar edildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları akşam saat 21.00’de İznik Milli İrade devam etti. Ayasofya Cami İmam Hatibi Mahmut Şahin’in sunumuyla gerçekleşen gecede Eşrefzade Cami İmam Hatibi Recep Topçuoğlu ve Ayasofya Cami Müezzini Osman Çakmak Sela verirken Yeşil Cami Müezzini Bekir Yılmaz, Halit Temiz Mescid İmam Hatibi İsmail Demircan Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirdiler.

15 Temmuz’da yaşanan ihaneti ve hainleri asla unutmayacaklarını vurgulayan İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta “15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz, bu darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. 15 Temmuz gecesi millet Türkiye geçilmez dedi.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir.

15 Temmuz, demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşlarımızın, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin zaferidir. O gece aziz milletimiz ülkemizin geleceğine ve kendi karar verme yetkisine sahip çıkmıştır.

Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen Fetöcü hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, Meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır.

Milletimiz, üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde vurulan insanlara rağmen asla geri adım atmamış, meydanı darbecilere bırakmamıştır. Milletimiz, Emniyet Teşkilatımızın mensuplarıyla ve darbecilere karşı harekete geçen Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla el ele vererek, bu darbe girişimine karşı tarihî bir duruş sergilemiştir.

15 Temmuz şehidi demek elinde bayrak, gönlünde imanla tankların üzerine koşmak demek; vatan aşkına ölümü göze almak demek; bayrak için, vatan için can vermek demektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyor sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli  Birlik Günü’nde En büyük gücümüzün milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğunun bilinciyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

İznik Kaymakamı Recai Karal da yaptığı konuşmada “15 Temmuz 2016 yılında kanlı bir askeri kalkışma neticesinde 251 şehidimiz, 2196 gazimizle süreci atlattık. Memleketimiz daha nice iki yüz elli bir, iki yüz elli bir binler yetiştirmektedir.15 Temmuz gecesine, kalkışmasına bir askeri darbe diyerek yüzeysel bir geçiş yapan düşüncedeki insanlarda vardır. Fakat olayın ciddiyetini izah etmek gerekmektedir. Hakikatte bir kalkışma değil, neticesinde kalkışma ordu harekete geçer bir baskı yapar , demokrasiyi rafa kaldırır. Yasal bir sürecin sonucunda  anayasa düzenlenir ve yeniden düzen konulur. Fakat burada çok daha farklı bir harekat var. Bunu en sade şekliyle bir işgal hareketidir. Neticesinde sadece içerden bir hareket değil,  kökleri ve fikri  dışarıda olan bir harekettir. Hak ve batıl düşüncesi bu gün başlamadı. Ahirete kadar devam edecek. Bu duygu ve düşünceler ile sözlerimi üstat Sezai Karakoç’un ve Aliya İzzetbegoviç bir sözü ile bitirmek istiyorum. Aliya İzzetbegoviç diyor ki  “Mağlubiyet savaş meydanında olmaz. Mağlubiyet düşmana benzediğiniz zaman olur.” demek ki önce kültürümüzü, inancımızı, demokrasimizi, birliğimizi muhafaza edeceğiz. Ve son olarak benim çok sevdiğim üstat Sezai Karakoç diyor ki “İslamı öylesine diri yaşa ki ; Seni öldürmeye gelen sende dirilsin”. Yani biz Türk milleti olarak dayanışmamızı, birliğimizi, demokrasimizi, Hukukun üstünlüğü ilkelerini öyle bir icra etmeliyiz ki düşmanlarımız bize imrenmelidir.  Bu duygu ve düşünceler ile başta 15 temmuz gecesi şehit olan Türk milletinin asil evlatları, değerli 2196 gazimiz şükran ve minnet ile anıyorum” dedi.

 

Programa İznik Kaymakamı Recai Karal, İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Cumhuriyet Savcısı Muhammed Cuma Yanmaz, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Tuncay Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Mithat Öztaş, İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Ünal, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve yönetimi, Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ve yönetimi Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri,  Belediye Daire Amirleri ve halkın katılımı ile gerçekleşti. Program 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü anlatan sinevizyon gösterisi izlendi.

Programa gelenlere İznik Belediyesi tarafından lokma ve çeşitli yiyecekler ikram edilirken, İlçe Müftüsü Üzeyir Yavaş’ın yaptığı dua ile program sona erdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.