Makedonya Cumhurbaşkanı İznik’e hayran kaldı

Cumhurbaşkanı çocuklarla öz çekim yaptı, eşinin resmini çini karoya çizdi

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, eşi Maja İvanov ile birlikte İznik’te tarihi mekanları gezdi. Ayasofya ziyareti sonrasında çocukların fotoğraf isteğini kırmayan Cumhurbaşkanı tüm çocuklarla tek tek selfie çektirdi. Daha sonra çini atölyesini ziyaret eden Ivanov, eşinin resmini çini karoya çizerek imzaladı.

Makedonya cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, eşi Maja İvanov ile birlikte İznik’te tarihi mekanları gezdi.

Türkiye de ki ilk ziyaretini İznik’e gerçekleştiren Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ve eşi Maja Ivanova’yı Ayasofya Orhan Cami önünde AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılınç, Makedonya Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Kaymakam Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Osman Sargın, AK Parti İznik İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut ve Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik karşıladı.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, başta eşi ve beraberinde ki heyet ile birlikte ilk ziyaretini Ayasofya Camisine yaptı. Cumhurbaşkanı’na rehberlik eden Ayasofya camii imamı Mahmut Şahin, “Orhangazi’nin 1331 yılında İznik’i fethetmesi ile birlikte Ayasofya’nın (Orhan Camii) camiye çevrildiğini söyledi. 1920’li yıllardan itibaren de müze olarak ziyarete açıldığını belirten Şahin, daha sonra 2011 yılında yeniden ibadete açıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Ivanov, ziyaret sonrası çıkışta bir sürpriz ile karşılaştı. Bir grup ilkokul öğrencisi Ivanov’un etrafını sararak sevgi gösterisinde bulundu. Öğrenciler, Ivanov ile bol bol öz çekim yaptı.

BAŞKAN SARGIN’DAN CUMHURBAŞKANI IVANOV’A İZNİK ÇİNİSİ

İlk olarak Ayasofya Orhan Camii’ni gezen Cumhurbaşkanı Ivanov ve eşi Maja Ivanova burada ki ziyarette hayranlıklarını gizleyemediler. Ardından İznik Roma Tiyatrosunu ziyaret eden heyet burada kazı başkanından bilgi aldılar. Burada ki ziyarette İznik Belediye Başkanı Osman Sargın Cumhurbaşkanı Ivanov’a içerisine İznik Çinisi bulunan bir tablo hediye etti. Tabloyu çok beğendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Ivanov, Başkan Sargın’a teşekkür etti.

Ayrıca heyet son olarak İznik Çini Vakfı’nı ziyaret etti. Burada İznik Çini Vakfı Başkanı Prof. Dr. Işık Akbaygil tarafından İznik Çinisi’nin taştan sanata dönüşen serüveni hakkında bilgi verildi. Sunumun ardından Cumhurbaşkanı Ivanov ve eşi Maja Ivanova atölyeye geçerek fırça dokunuşlarıyla İznik Çinisi’ne imzalarını attılar. Eline fırça alan Ivanov, eşi Maja’nın çini karoya resmini çizerek imzaladı.

İznik hayranlığını gizleyemeyen Cumhurbaşkanı Gjorge  Ivanov ve eşi Maja Ivanova sık sık tercümanları aracılığıyla duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Heyet daha sonra İznik’ten İstanbul’a hareket etti.

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.