Hisardere’de yapılan kazılarda oda mezar bulundu

1500 yıllık mezar taşındaki o mesaj şok etti

0

1,Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilen bölgede Roma döneminden kalma baba-oğula ait oda mezar bulundu. 1500 yıllık mezarın kitabesindeki mesaj çözüldü. O mesaj şok etti.

 

Unesco’nun geçici miras listesinde bulunan İznik’te 1500 yıllık oda mezarları keşfedildi.

8 kişiye ait insan kemiklerinin bulunduğu mezar odalarında yazan mesaj şok etti. İznik’te Hisardere mevkiinde bulunan zeytin bahçesinde Roma dönemine ait bir çok lahit mezarın bulunduğu zeytinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istimlak edilmişti. Bu alanda devam eden çalışmalar sonrasında yeni mezarlara ulaşıldı. İki yıldır devam eden çalışmalar sonrasında Terrakota’dan yapılan özel mezar odaları ortaya çıkarıldı. Oda mezarın birinde 6, diğer mezardan ise 2 insana ait kemikler bulundu.

 

İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan kazılarda çıkan eserin “ilginç kitabeler” arasında yer alacağını söyledi.

 

Yürütülen resmi kazılar hakkında bilgi veren İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu, “Yapılan kazılarda çıkan bu eser ilginç kitabeler arasında yer alacak. Biz bu kitabeyi Prof. Dr. Boris Dreyer’e çözdürdük. 5 yüzyıla ait mezar taşı. Bunun üzerinde de bir kadının hem 48 yaşında ölen kocası, hem de 14 yaşında olan oğlu için bir mezar yaptırdığını anlıyoruz. Üzerinde ise “Ben Herennia Vitalia. Bu tabutu 48 yıl yaşayan ve Phretens’in ilk lejyonu olan sevgili kocam Lulius Valentinus Christian ve 14 yıl yaşayan oğlum Lul için diktim. Kimsenin tabutu yok etmesine izin verilmemelidir. Ama kim onu yok ederse kıyamet günü Allah’a hesap verecektir” yazmaktadır dedi. İznik Müze Müdürü Ahmet Türkmenoğlu yaptığı açıklamada 1. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bu bölgeden çıkan eserler ile ilgili, “Kazı çalışmalarımız Müze Müdürlüğü başkanlığında ve 9 Eylül Üniversitesinden Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç’in danışmanlığında yürütülmektedir. Kazı çalışmalarında bugüne kadar 3 lahit ile birlikte çeşitli çapkı mezarlar ve oda mezar örnekleri ortaya çıkarılmıştır” açıklamalarında bulundu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ssd vds
ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds ssd vds