VALİLİK VE BEBKA İZNİK ÇİNİSİNE DESTEK VERECEK…

0

Bursa Valisi İzzettin Küçük İznik’e gerçekleştirdiği ziyarette ilk olarak İznik Çini Vakfı’nı ziyaret etti. Vali Küçük’ü burada İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Osman Sargın, Emniyet Müdürü Ahmet Tekin, Jandarma Komutanı Üsteğmen Tuncay Doğan ve İznik Çini Vakfı Başkanı Prof. Dr. Işıl Akbaygil karşıladı.

“VALİLİK VE BEBKA OLARAK DESTEK VERECEĞİZ”

Karşılamanın ardından burada İznik Çini Vakfı Başkanı Prof. Dr. Işıl Akbaygil eşliğinde İznik Çinisi’nin yapılış aşamalarını tek tek gezerek inceleyen Vali Küçük ve beraberindekiler yetkililerden de bilgi aldılar. Vali Küçük burada yaptığı açıklamada “İznik Çini Vakfı içerisindeyiz. İznik Çinileri yüz yıllardır insanları kendine hayran bırakan bizim el sanatlarımızdan bir tanesi. Bu hayran bırakmasının sebebi de her safhası ince işçilik isteyen tek tek işlenerek yapılan, uzun mesai gerektiren bir sanat. Dünya da İznik Çinisi dendiğinde herkesin bildiği bir sanat. Kudüs Mescid-i Aksa gibi önemli mabetler olmak üzere dünyanın her köşesinde bu eserleri görmeniz mümkün. Vakıf kurulduğundan bu yana başta Işıl Hocamız olmak üzere çok büyük emek ve katkılar var. Bu sanatın gelişmesi, gelecek kuşaklara aktarılması ve usta eserler ortaya çıkması için bizde Valilik ve BEBKA olarak destek vereceğiz” dedi.

İznik Çini Vakfı’nda ki incelemelerin ardından İznik Belediyesi tarafından 210 gün gibi kısa bir sürede yaptırılarak vatandaşların hizmetine sunulan Yeni Hizmet Binası ile Gençlik ve Kültür Merkezi’ne geçen Vali Küçük ve beraberinde ki heyeti burada İznik Belediye Başkanı Osman Sargın karşıladı. Bina ve tesisler hakkında Vali Küçük’e bilgi veren Başkan Sargın ziyaretleri içinde Vali İzzettin Küçük’e teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Osman Sargın “Bursa Valimiz Sayın İzzetin Küçük’ün ilçemiz Çini Vâkıfın ve Belediyemizi ziyaretleri bizleri onurlandırdı. Kendilerine ilçemize her zaman vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyor, nazik ziyaretlerinden dolayı kendisine saygı ve sevgilerimizi sunuyorum” dedi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ziyaret sonunda Bursa Valisi İzzettin Küçük’e el işlemesi “Allah” yazılı tablo hediye etti.


Leave A Reply

Your email address will not be published.