Şehit ve Gazi Aileleri İftar Sofrasında Buluştu

0

İftar öncesi İlçe Müftülüğü İmam Hatipleri Recep Topcuoğlu ve Ramazan Sert Kuran-ı Kerim okumasının ardından İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı iftar ve yemek duası yaptı.

Düzenlenen iftar yemeğine İznik’teki Şehit yakınları ve aileleri, Gazi ve Gazi aileleri, İznik Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ve dernek üyeleri, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ve ailesi, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Fırat Toprak ve ailesi, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve ailesi, İznik Cumhuriyet Savcısı Yavuz Alp Oflu, Hakimler Mehmet Dalgalı, Faruk Kiper, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve İznik basını katıldı.

Dünya Makamları Gelip Geçici, Şehitlik Mertebesi En Yüce Makam

İftarda konuşan İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan ” Öncelikle bu akşam bu davetimize icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımı arz ediyorum. Bu vesile ile oruçlarımızı, niyetlerimizin Ramazan boyunca yapmaya çalışacağınız ibadetlerin kabul ve makbul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Kıymetli misafirlerimiz biz bu vatan toprakları üzerinde geçmişten bu güne eğer sağlıklı bir şekilde hayatımızı sürdürebiliyorsak bu noktaya gelmemizde aziz şehitlerimizin kanları, Gazilerimizin kahramanlıkları çok büyük bir payı ve yeri vardır. Onlara ne kadar minnet ve şükranlarımızı arz etsek azdır. Dünya hayatı çok kısa göz açıp kapatıncaya kadar gelip geçiyor . Hz Ömer (r.a)’ nın adaleti dünyaya nam salmıştır. En kuvvetli liderlerden biri olmuş bir kişilikti. Bir gün yanına sahabeden birisini çağırır. Sen bana her gün ölümü hatırlatacaksın diye görevlendirir. Ya Ömer dünyada ölüm var diye. Bu tabi bu yıllar sürer tabi bir gün sakalına ak düştüğünde senin görevin bitti diyerek teşekkür eder. İşte hayat bir sakal telinin ve saç telinin siyahtan , beyaza dönüşmesi kadar kısa süredir. Var olmak, yok olmak arasında gidip gelen bir olgu işte, önemli olan bu hayatı iyi işlerle doldurmaktır. Önemli olan makam , mevki değildir. Dünyevi işlerde ölümü ve kıyameti hatırlayarak Allah rızasını gütmektir. İşte Ramazan ayı iyi şeyler biriktirmek anlamında gerçekten bize bahşedilmiş olan en büyük nimetlerden birisidir. Çünkü Ramazan da aç olanın halinde , darda olanın halinden ve sıkıntıda olanın halinden empati kurarak anlamamız mümkündür. Onlar için hiçbir şey yapamıyorsak az önce dualarda olduğu gibi dualarımızı göndermek, iyi dileklerimizi göndermek ve yapabiliyorsak kültürümüzde var olan darda olsan bile lütfetmesini bilenlerden olmak elbetteki en temel arzumuz , en temel niteliğimizdir. Bu akşam vesilesi ile bu gün biz burada iftarımızı yaparken belki de çok uygunsuz şartlarda bu kadar konforu olmadan iftarını yapmaya çalışan ve özellikle doğudaki kritik bölgelerde görevini yapan Askerlerimiz, Polislerimiz, Koruyucularımız , Kardeşlerimiz ve vatandaşlarımız var. Hepsini saygı ile yad ediyoruz. Onlara iyi dileklerimizi dualarımızı gönderiyoruz. Ezelden bu güne kadar bu topraklar için şehit olmuş aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, Allah onlara rahmet eylesin. Anadolu’da bir tabir vardır ailesinden şehit çıkana hayırlı ve mübarek olsun derler. Çünkü şehitlik makamı en mübarek en yüksek makamdır. Ne mutlu o makamlara da erişmiş olanlara, biz hepsine Allah’ tan gani gani rahmet diliyoruz. Ebediyete intikal etmiş gazilerimizi de rahmet ile anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize sağlık afiyet diliyoruz. Bütün Ailelerine de sadetler, huzur ve sabırlar temenni ediyoruz. Sizlerle Birlik ve beraberlik içerisinde olmak tanışmak için bu sofrayı Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa organize ettik. Bu sofraya iştiraklerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyor,hayırlı iftarlar ve hayırlı ramazanlar diliyorum” dedi.

İznik Kaymakamı Pehlivan ve Belediye Başkanı Sargın, Şehit aileleri ve yakınları ile Gazi ve gazi aileleri ile tek tek ilgilenerek hasbıhal etti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.