“MAVİ TUR” SEZONU BAŞLADI HEDEF 10 BİN KİŞİ

0

Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlara yönelik düzenlediği Marmara Denizi ve Uludağ turlarından sonra İznik Gölü için planlanan ‘mavi tur’ da 2017 sezon açılışını yaptı. İzniklilerin yoğun ilgi gösterdiği açılışa katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, deniz ve dağ turlarının ardından göl turlarını da başlatarak tarihi İstanbul kadar eski olan İznik’i yerli ve yabancı tüm kesimlere tanıtmayı hedeflediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin BURULAŞ kanalıyla organize ettiği İznik Gölü mavi tur seferleri, sezon açılışını yaptı. İskele Meydanı’nda gerçekleşen açılışa; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın yanı sıra davetliler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İskele Meydanı’nda Akşemsettin isimli gemiden inen vatandaşları karşıladı. Daha sonra sahil şeridinde açılış için davetli olanlara yönelik bir konuşma yapan Başkan Altepe, tarihte 4 imparatorluğa başkentlik yapan İznik’in Bursalı olup da henüz buraya gitme fırsatını bulamayan vatandaşların keşfini beklediğini söyledi. Büyükşehir’in mavi tur organizasyonuyla sabah evlerinden alınan vatandaşların Orhangazi İskelesi’nden gölde tekne turu ile önce İznik Gölü’nü keşfe çıkacağını söyleyen Başkan Altepe, ardından İznik İskelesi’nde inilerek ilçedeki tarihi ve turistik mekanların profesyonel rehberler eşliğinde gezileceğini ifade etti. Tur kapsamında Roma tiyatroları, Ayasofya Camii, 1. Murat Hamamı, göl evleri ve kayıkhane, Lefke Kapı ve surlar, Yeşil Camii, Nilüfer Hatun İmareti, Süleyman Paşa Medresesi ve İznik çini fırınları gibi tarihi ve turistik mekanların ziyaret edileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Bu yıl yaklaşık 10 bin kişiye ulaşmasını hedeflediğimiz İznik turuna katılım için vatandaşlarımızın ikamet ettikleri muhtarlıklara başvurması yeterlidir” dedi.

Başkan Altepe, düzenlenen mavi turlarla ilçen turizmine katkı sağlamak istediklerini ifade etti. Yabancı turistlerin İznik’i tanıdığını ve bölgeye geldiğini fakat yerli turistlerin ilçenin güzelliklerinden yeterince faydalanamadığını dile getiren Başkan Altepe, düzenlenen turlarla bu eksikliğin giderileceğini kaydetti. İlçenin turizm değerlerinin ortaya çıkmasını sağlamak ve vatandaşlara farklı bir gün yaşatmak için mavi turları düzenlediklerini ifade eden Başkan Altepe, yıllardır konuşulan fakat bir türlü vücut bulamayan bir düşüncenin daha Büyükşehir farkıyla hizmete alındığını vurguladı. Başkan Altepe, “Akşemsettin gemisi aynen İstanbul’da olduğu gibi karadan yürüyerek İznik Gölü’ne indi ve bu da Büyükşehir’le birlikte oldu. Artık söylemler bir bir gerçekleşiyor. Turların gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Sezon açılışımızın hayırlı olmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızı bu ayrıcalıktan yararlanmaya çağırıyorum” diye konuştu.

Törende söz alan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise hayal olan bir yatırımın daha Büyükşehir farkıyla hizmete alındığını hatırlattı. İznik Gölü’nde tekne ile seyahatin artık mümkün olduğunu kaydeden Sargın, ilçe ihtiyaçlarına yönelik gösterdiği hassasiyet nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. İznik’in sadece göl yatırımlarıyla değil sahil düzenlemeleri, tarihi ve kültürel miras çalışmaları ve yeni asfaltlarla adeta yeniden doğduğunu ifade eden Sargın, “İlçemizdeki değişim ve gelişim, Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle sürüyor. Ben inanıyorum ki gelecek yıl bu zamanlar çok farklı bir İznik’le karşılaşacağız” şeklinde konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.