Marmarabirlik’ten “zam senaryosuna“ tepki

0

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, sofralık zeytine yüzde 40’lara varan oranlarda zam yapıldığına ilişkin haberleri değerlendirerek, “Sofralık zeytinde böyle bir zam söz konusu değildir. Hatta bazı zeytin çeşitlerimizde fiyat düşüşü bile olacaktır. Sofralık zeytin sektörünün lideri Marmarabirlik’tir. Sofralık zeytine zam yapılacaksa, bu rakam ortalama yüzde 8-9 oranlarında enflasyon değerinde olacaktır. Tüketicilerimiz Marmarabirlik ürünlerini uygun fiyatlarla alarak güvenle tüketebilirler” diye konuştu. Başkan Asa, sofralık zeytinde “fiyatlar uçtu” şeklinde haberler yapılarak, üreticiye stokundaki ürünü satmamasına ve dolayısıyla daha ucuza satılmasına sebep olacak bir mesaj verilmeye çalışıldığını kaydetti.

AYNI SENARYOYU ZEYTİNYAĞINDA DA GÖRDÜK

Yaklaşık iki yıl önce zeytinyağı fiyatları ile ilgili olarak da aynı spekülatif açıklamaların yapıldığını vurgulayan Asa, “Ülkede zeytinyağı varken yok diyerek ithalat için bir sürü senaryolar yazdılar. 1 Şubat 2015 tarihinde ithalatı yapılmamış olmasına rağmen 3 bin ton zeytinyağı ithalatı yapıldığına ilişkin haberler yayınlanmış, üreticinin elinden düşük fiyatlara zeytinyağı toplandıktan sonra yağ fiyatları iki kat artırılmıştır. Aracıların elindeki zeytinyağı bittikten sonra da fiyatların tekrar düşürüldüğünü hep birlikte gördük. Zeytinyağı fiyatları 18 liralardan 11 liraya düştü. Ne oldu, ne değişti Türkiye’de? Üretim mi arttı? Üretim düşmesine rağmen fiyatlar geriledi. Bugün üreticinin elindeki sofralık zeytini daha ucuza toplamak için de aynı senaryolar yazılıyor. Zeytin fiyatlarının uçtuğuna yönelik haberlerle aslında üreticiye ‘senin ürünün havuzda çok fazla para yapacak, satma, elinde kalsın’ mesajı veriliyor” şeklinde konuştu.

ZAM YOK DÜŞÜŞ VAR

Asa, sofralık zeytinde de yüzde 40’a varan zam iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, “Sofralık zeytinde bahsedildiği gibi bir zam söz konusu değildir. Marmarabirlik olarak sofralık zeytine zam yapılacaksa, bu rakamın enflasyon oranının üzerinde olmayacağını açık bir şekilde belirtmek isterim. Sofralık zeytine yapılacak zam oranı, ortalama yüzde 8-9 oranlarında enflasyon değerinde olacaktır. Hatta piyasada bulunan yeşil zeytin çeşitlerimizde yüzde 15’e varan fiyat düşüşü bile olacaktır” dedi.

ÜRÜN YOKTU STOKTAN 40 BİN TON ÇIKTI

Asa, daha önce zeytinyağında gündeme gelen ithalat talebine tepki gösterdiklerini de anımsatarak, şöyle devam etti:

“İki yıl önce tartışılan zeytinyağı ithalatı, Marmarabirlik öncülüğünde Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Şahin’in girişimleriyle önlenmiştir. O dönemde zeytinyağı ithalatı isteyenlerin, bugün itibariyle zeytinyağı fiyatlarının aşağıya düştüğünü söylemeleri çok manidardır. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin 30 Eylül 2016 tarihindeki açıklamasında, stoklarda 40 bin ton civarında zeytinyağı olduğu belirtilmiştir. 40 bin ton olarak açıklanan stok devri bizlerin ithalata karşı çıkmakta ne kadar haklı olduğumuzu göstermiştir. İthalat senaryolarının stokçular tarafından üretildiği net bir şekilde anlaşılmıştır. İthalat yapılmasını talep edenlere sormak isterim. Ülkede ürün varken neden yok denildi? Türkiye’de zeytinyağı sektörüne yön veren çıkar lobisi, üreticileri hiçe sayarak sektörü baltalamaya çalışmıştır. Bu açıklamalar, kolay yoldan kazanç sağlamaya ve üreticiyi bitirmeye yöneliktir. Marmarabirlik olarak üreticimizin her zaman yanında olduğumuzu ifade etmek isteriz.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.