İznik Kooperatifi’nde birlik beraberlik coşkusu

0

İznik’in geleceğine yatırım yapılacak

Marmarabirlik’e bağlı 699 Sayılı İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin, 2015-2016 iş yılı Olağan Mali Genel Kurulu, İznik Kooperatifi Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Ahmet Kaynak’ın divan başkanı, Kenan Zengin, Serkan Acar ve Ali Rıza Arıkan’ın divan üyesi seçildiği Genel Kurul’a birlik beraberlik mesajları damga vurdu. Toplam 726 ortağın katıldığı Genel Kurul’da tüm maddeler oy birliği ile kabul edilirken, İznik’in geleceği için önemli yatırım kararları alındı.

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ergün Sürücü, açılış konuşmasında, İznik Kooperatifi olarak, 2016-2017 ürün alım kampanyasının başladığı 23 Ekim’den 13 Ocak’a kadar 29 milyon 953 bin TL karşılığında 6 bin 82 ton alım gerçekleştirdiklerini söyledi.

KAPIDAKİ KUYRUKLAR BİTTİ

Sürücü, “Ortaklarımız kampanya döneminde en büyük sıkıntıyı ürün teslim ederken yaşıyordu. Yoğunluk olan köylerde alımları gece yaptık, merkez alımlarını ise sabah erken saatte ve daha fazla alım kapısı açarak yaptık, böylece alım kuyruklarını kaldırmış olduk. Ortaklarımız artık kooperatife ürün teslim ederken, parasını alırken, diğer işlemlerini yaparken kooperatifte izdiham yaşamıyor, sıkıntı çekmiyor, içi rahat. Çünkü işlerin düzenli yürütüldüğünü, ayrımcılık, adam kayırmacılık yapılmadığını görüyor” diye konuştu.

ORTAKLARIN BORCUNU ERTELEDİK

Sürücü, yoğun kar yağışı ve zeytin sineği zararı nedeniyle üreticinin büyük mağduriyet yaşadığına işaret ederek, zarar gören ortakların ödeyemedikleri gübre ve ilaç borçlarını ertelediklerini bildirdi. Ürün alımları biter bitmez gübre ve göztaşı dağıtımına da başladıklarını vurgulayan Sürücü, verimi artırmak ve maliyetleri azaltmak için Ziraat Odası ile yapılan protokol kapsamında ortakların yüzde 20 indirimle toprak ve yaprak analizi yaptırabileceğini söyledi.

ZEYKOP A.Ş. KURULDU

Sürücü, İznik Kooperatifi bünyesinde kurulacak soğuk hava deposu ve meyve-sebze paketleme tesisinin işletilmesi için İznik ZEYKOP AŞ’yi kurduklarını belirterek, 5 bin ton kapasiteli tesisin bölgenin ve ortakların geleceği için önemli bir kazanım olacağını söyledi. İznik Kooperatifi’nin yüksek işlem hacmi, yüksek cirosu, kapasitesi, delege sayısı ve karlılığı ile Marmarabirlik’e bağlı en büyük kooperatif olduğunu ifade eden Sürücü, “Hedefimiz, İznik Kooperatifi’ni gelecek nesillerimize en güçlü şekilde, en iyi şartlarda bırakabilmektir. Kooperatifçilik birlik beraberlik demektir. Birlik ve beraberliğimizin daim olması temennisiyle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortaklarımız için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.