İznik Barajı’nın Sözleşmesi İmzalandı…

0

Yapım ihalesi iki kez ertelenen ve geçtiğimiz Nisan Ayında 30 firmanın katılımı ile ihalesi gerçekleşen dev baraj ihalesinin sözleşmesi DSİ Genel Müdürlüğünde düzenlenen törenle imzalandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu, Karasu Deresi üzerine yapılacak İznik Barajı ile ilgili yaptığı açıklamada “Barajın tamamlanması ile birlikte İznik ve yakın çevresinin 2070 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla barajın dipsavağından 6,03 hektometreküp içme suyu sağlanacak ve 4 megavat kurulu güce sahip santral ile de 9,48 gigavat saat enerji üretimi sağlanarak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Buradan yapılacak sulama ile çiftçilerin maliyetleride aşağılara çekilecek ve üretici daha fazla kar edecek buda İznik ekonomisine büyük bir girdi sağlayacaktır” dedi.

İznik Barajı, Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu tipinde ve temelden yüksekliği 105,90 metre olacak. 36,78 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip baraj, İznik ilçe merkezine yıllık 6 milyon m3 içme ve kullanma suyu iletilmesine hizmet edecek. Ayrıca İznik gölünden terfi ile sulanan 61.000 dekar arazinin cazibeli olarak sulanması ve yılda 9,48 milyon kilovatsaat enerji üretimi sağlanacak.

İznik Projesinin Proje Yatırım Bedeli yaklaşık 500 milyon TL. Proje kapsamında 1 adet baraj, 7,16 km isale hattı, sulama, arıtma ve enerji tesisleri inşa edilecek.

Projeden 51,670 milyon TL fayda sağlanacak olup İznik İlçesinin de 2070 yılına kadar içmesuyu sorunu kalmayacak.

İznik Barajı Tamamlandığında;

*İlçe ve yakın köylerde toplam 6.100 HA tarım arazisi barajdan cazibeli olarak kapalı sistem ile sulama yapılacak.

* İnşa edilen enerji tesisleri ile yılda 9,48 milyon kilovatsaat elektirik üretimi yapılabilecek

*İlçe merkezine yıllık 6 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edilecek böylelikle 2070 yılına kadar Şehrin su ihtiyacını karşılamış olacak

*Sulama ücretlerini ödemekte zorlanan çiftçiler için rahat bir nefes olacak.

* Barajdan sulama yapılacağından dolayı İznik gölünün ekolojik dengesi de korunmuş olacak.

* Bajın faydaları yanı sıra istihdam anlamında en az 150 kişiye iş kapısı olacak

Leave A Reply

Your email address will not be published.