I. DÜNYA SAVAŞI VE ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜ İÇİN HATIRA PARALARI BASILDI

0

Kültür, sanat ve milli değerleri yaşatma hedefiyle tarihi olaylara ilişkin hatıra para basımı yapan Darphane, Çanakkale Zaferi için basılan hatıra paralarının görselini düzenlenen yarışma ile belirledi. Diğer yandan, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul’da düzenlenen Barış Zirvesi anısına anma pulu hazırlanarak tedavüle sunuldu.

Avrupa merkezli küresel bir savaş olan I. Dünya Savaşı ve insanlık tarihinin gördüğü son göğüs göğse mücadele olan Çanakkale Savaşları’nın anısını yaşatmak üzere basılan hatıra paralarının tasarımlarında savaşın karanlık ve ilkel yüzünün karşı bir tavırla yansıtılması hedeflendi. Çanakkale Zaferi anısına basılan hatıra para setinde 10 farklı tasarım yer alıyor.

Hatıra para setinde yer alan tasarımlar ise şöyle:

* Gelibolu 2015 Hatıra Parası: Barışın simgesi olan güvercinin, savaşın gerçekleştiği topraklardan gökyüzüne taşıdığı bayrak, bu topraklarda savaşırken canını feda etmiş tüm askerlerin döktüğü kanın boşa gitmediğini, savaşın sonucunda kazananın barış ve dostluk olduğunu anlatmak üzere basıldı.

* Çanakkale Mehmetçik Deniz Feneri Hatıra Parası: Çanakkale Şehitleri Anıtı ile birlikte Gelibolu yarımadasının en büyük anıtları arasında yer alan Mehmetçik Deniz Feneri’nin tasarımdan oluşuyor.

* 23 Nisan Barış Zirvesi Hatıra Parası: Çanakkale Muharebelerinde Türkiye’nin karşı cephesinde yer alan devletler ile kurmuş olduğu dostluk ilişkilerini ortaya koyan ve 23 Nisan 2015’te Çırağan Sarayında düzenlenen “Barış Zirvesi” anısına bastırıldı.

* Hamidiye Kruvazörü Hatıra Parası: 1913’te, Ege ve Akdeniz’de olağanüstü güç koşullarda gerçekleştirilen Akın Harekâtında yer alan Hamidiye Kruvazörünün başarılarının anısına bastırıldı.

* Midilli Kruvazörü Hatıra Parası: Alman ve İngiliz donanmalarının Adriyatik’teki karşılaşmalarının ardından 1914’te Çanakkale Boğazına girmesiyle Osmanlı İmparatorluğu tarafından satın alındığı açıklanan tarihi geminin anısına basıldı.

* Muavanet-i Milliye Muhribi Hatıra Parası: Çanakkale Savaşları sırasında İngiliz Goliath Zırhlısını Çanakkale’nin Morto Limanı’ndan yaptığı torpido atışı ile batıran ve savaşın sürecini büyük ölçüde değiştiren Muavenet-i Milliye Muhribi anısına bastırıldı.

* Nusret Mayın Döşeme Gemisi Hatıra Parası: Çanakkale Zaferinin sessiz kahramanlarından biri olan Nusret Mayın Gemisi anısına bastırıldı.

* Yavuz Muharebe Kruvazörü Hatıra Parası: Midilli gemisi ile birlikte Osmanlı İmparatorluğunun Almanya’nın müttefiki olarak I.Dünya Savaşı’na girişinde kilit rol oynayan Yavuz Kruvazörü anısına bastırıldı.

Barış Zirvesine özel anma pulu hazırlandı

Öte yandan, Çanakkale Savaşı’nda Türkiye’nin karşı cephede yer alan devletler ile kurmuş olduğu dostluk ilişkilerini göstermek adına 23 Nisan 2015’te İstanbul’da düzenlenen Barış Zirvesi anısına 2 farklı anma pulu, anma bloğu, ilk gün zarfı ile pul portföyü hazırlandı. Anma pulu için hazırlanan ilk gün zarfının damgası da Barış Zirvesi günü Beyoğlu PTT Merkezinde ve Zirvenin düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezinde açılan geçici PTT ofisinde kullanıldı.


Leave A Reply

Your email address will not be published.