Fransa’nın Pithiviers İlçesi 2016’yı İznik Yılı İlan Etti.

0

Fransa Loiret şehri’nin Pithiviers Belediye Başkanı Philippe Nolland 2016 yılını İznik’e armağan etti. 2016 Yılı Ocak ayında yapılacak resmi törenle ile kardeş şehir protokolü imzalanacağını belirtti. France Monde Actualites ( Fransa Dünya Haber Gazetesi) ve Pithiviers Magazin dergisinde yapılan haberlerde 2016 Yılı İznik Tanıtım ve Anlaşma Günü olarak ilan edildiği yazıldı.

İznik gibi tarım ve surlar kenti olan Pithiviers, Fransa’nın adeta tarım ambarı konumunda yer alıyor. Geçimini İznik gibi tarımdan sağlayan Pithiviers, Uluslararası dördüncü kardeş şehir olarak İznik’i kabul etti.

Pithiviers Belediye Meydanında Kardeş şehir ülkeleri olan İngiltere, Almanya, Portekiz ülkelerin bayraklarından sonra Türk Bayrağı ve İznik Belediyesi flamasının yer alacağını belirten Pithiviers Belediye Meclis delegesi Konut Konseyi İlişkilendirme Üyesi Ercan Afacan “Amacımız iki kardeş şehir arasındaki Kültürel ve tarımsal benzerlikleri harmanlayıp karşılıklı olarak ilişkileri artırmak olacaktır. Ayrıca dalgalanan bayraklar altında kardeş şehirlere olan kilometre uzaklıkları yazılıyor” dedi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise yaptığı konuşmada ” Kardeş şehir ilişkilerin yürütülmesinde önemli bir koordinasyon sağlayan Ercan Afacan ve Öner Erim’e arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sayın Pithiviers Belediye Başkanı Philippe Nolland’a saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Kardeşlik protokolünün imzalanması, tanışmak ve İlişkilerin geliştirilmesi için ilçemize davet ediyorum. Özellikle 2016 yılı İznik’e armağan etmesi bizleri gururlandırmıştır. Teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.