EŞREFZADE RUMİ 2. KEZ ANILDI

0

Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’nin 547. ölüm yıl dönümü münasebeti ile bu yıl İkincisi düzenlenen anma ve anlamak programını İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen etkinlikte Öğle Namazı öncesi resmi konuşmalar gerçekleşirken Namaz sonrasında ise evrâd u ezkâr tilaveti ve zikir ile devam etti.

Programa Bursa Ak Parti Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, Bursa Numaniye Dergahı’nın banilerinden ve Eşrefoğlu Rumi’nin ondördüncü kuşaktan torunu Safiyüddin Erhan, Şefik Can Uluslararası Mevlana Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı H. Nur Artıran, İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Bursa Ak Parti İl Yönetim Kurulu Alpaslan Yıldız, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, CHP İlçe Başkanı Ayan Özer, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Dergah üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı konuşma da” Sevgili Eşrefoğlu Rumi Dostları, Anadolu’nun incisi Alimler Yuvası İznik’in kıymetli misafirleri, Çok Değerli Hemşehrilerim; Büyük Hak Aşığı Eşrefoğlu Abdullah Rumi’nin vefatının 547’inci senesinde sizleri burada, Eşrefoğlu’nun huzurundan misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. Türk – İslam adını altın harflerle yazdıran Anadolu Ereni, gönül ehli, medeniyetimizin manevi mimarlarından Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretlerini rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Manevi dünyamızı coğrafyalara ulaştıran erenlerimizden biri olan Eşrefoğlu Abdullah Rumi Hazretleri; bizlere halis niyet, Salih kalp ve Allah aşkı mahsulü ve pek çok eser bırakmıştır. Zaten Ancak böylesi insanlar asırlar geçse de sevenlerini daha dün aramızdaymış gibi etraflarında bugünkü muhabbetle topladıkları gibi toplayabilirler.

Bugün Anadolu’nun İslam yurdu olmasına vesile olmasının sebebi; Eşrefoğlular, Mevlanalar, Hacı Bektaş-ı Veliler, Hacı Bayram-ı Veliler, Emir Sultanlar, Eyüp Sultanlar gibi muhabbet erenlerin varlıklarıdır. Onlar düşünce ve gönül dünyamızı zenginleştiren, bizlere hakikata varmak için yol gösteren rehberlerdir. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’den ve İki Cihan Güneşi Peygamber Efendimiz’den anlayıp, anlattıkları ile Coğrafyamızın İslam ile buluşmasında büyük katkı koymuşlardır. Medeniyetimizin direkleri, manevi dünyamızın mimarları olan böylesi Erenlerimizi anmak ve anlamak hiç şüphesiz onlara karşı bir vefa borcumuz, görevimizdir. Seneye tekrar böylesine güzel bir cemiyette bir araya gelmek üzere tüm katılımcılara Allah’a ısmarladık diyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Kaymakam Pehlivan konuşmasında “Öncelikle en içten duygularımla hepinizi selamlıyor, hoş geldiniz Safalar getirdiniz diyorum. Değerli katılımcılar tabi Anadolu’muzun ve yakın coğrafyaların imarı ve iskânı konusunda milletimizin çok büyük bir payı var. Orta Asya’dan yola çıkıp dünyanın değişik coğrafyalarına yol alırken özellikle 6. Ve 7. yy. da İslamiyet’le de tanıştıktan sonra geçilen güzergâhların ana yurt edinilmesi salt bir fetihten ibaret olmamıştır. Ecdadımız şehirlerin imarı ve iskânı kadar gönüllerin imarı ve ihyasını da önemsemiş. Aynı doğrultuda bu adımlarını atmaya devam etmiş, bu günlere kadar getirmiştir. Bu mücadeleler verilirken Eşref Oğlu Rumi gibi muhterem zatların da gönül fetihlerinde çok önemli ve hayati fonksiyonları olmuştur” dedi.

Safiyüddin Erhan konuşmasında “Eşrefzade Abdullah Rumi’yi anma ve anlama etkinliğine teşriflerinizden dolayı teşekkür ederiz. Malumunuz bir mevzunun ihyası itibariyle, mekân zaman ve iman derler. Bendeniz biraz mekân üzerinde duracağım. Bilinen hükümdür ki kültürsüz din olmaz, dinsiz de kültür olmaz. Bu ikisini birbirine bağlayan çok mühim bir unsurdur. İznik’te bu vesile ile çok önemli bir mekândır. İnşallah hep birlikte nice anma ve anlama senelerine diyorum, teşekkürler ” dedi.

Nur Artıran konuşmasında “Vakt-i Şerifler hayır ola, hayırlar feth ola, iç ve dış dünyamızdan cümle şerler def ola. Bendeniz hususen öncelikle siz aziz dostlarımızı saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Eşrefoğlu Rumi gibi ulu sultanlar gökyüzünün hakikat güneşleridir. Öyle güneşlerdir ki, bizim bu gökyüzünde ki güneşimiz Hz. Mevlana’nın buyurduğu şekliyle böylesine ulu sultanların huzurunda küçücük bir el gibi el pençe divan durur. Gökyüzündeki güneş yeryüzündeki ulu sultanlardan ışığını alır ve yeryüzünü aydınlatır” dedi.

İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı konuşmasında “İlçemizde şu anda yanında bulunduğumuz büyük alim Eşrefoğlu Rumi’yi Anma ve Anlama etkinliğinde hepiniz hoş geldiniz. Sevgili Peygamberimiz (sav) Âlimler Peygamberlerin varisleridir buyuruyor. Bizler de bugün Eşrefoğlu Rumi gibi bir zatı anma ve anlama etkinliğinde bir araya geldik. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile Rabbim beni senden ayırma, Tek Allah sensin diyerek yaşamayı hepimize nasip eylesin diyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Kara konuşmasında “Öncelikle programın ismi güzel ve anlamlı olmuş. Anmak ve anlamak. Aslında ikinci kelime daha önemlidir. Gerçekten dünya da ve ülkemizde çok kişiler anılıyor. Fakat yiğitlik anmak değil anlamak. Anlamak için gayret etmek, emek vermek gerekiyor. Eşrefoğlu Rumi’yi anlamak nasıl olacak mesele bu. Onun dünyasına girerek anlayacağız peki onun dünyasında nasıl gireceğiz. Hangi araç ile onun dünyasına gireceğiz. Büyüklerin bir derdi var. Allah derdini artırsın derler dervişler. Bu bir duadır, beddua değil. Bu derdin peşine düşmek gerekiyor. İşte anlamak meselesi bu” dedi.

Ak Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç konuşmasında “Değerli İznikliler, değerli misafirler her birinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Gerçekten bu tür etkinlikler bizlerin tarih şuurunun oluşmasına katkı veren etkinlikler. Bizler şunu biliyoruz ki geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez. Bizlerin geçmişte yaşayan Emir Sultan Hazretleri, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bayram Veli. Bu şahsiyetleri bizler niye anıyoruz. Çünkü onlar bize insan olduğumuzu, ne için yaratıldığımızı, bu dünyaya geliş sebebimizi ve nasıl bir duruş sergilememiz gerektiğini hatırlatan şahsiyetler. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde Bursa’mızda hain bir terör saldırısı oldu. Buradan yararlılarımıza acil şifalar diliyorum. Ama Bursa evliyalar şehri, bizim ülkemiz, tarihimiz, manevi mirasımız bizim aramızdaki birlikteliği güçlendiren unsurlar. Biz bu beraberlik sayesinde inşallah teröre karşı hep beraber dimdik duracağız. Çünkü siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun bu milli bir meseledir. Bunun karşısında birlikte durmalıyız. Ve gençlerimizi de tarih şuuruyla, bilinciyle yetiştirmemiz gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından Eşrefzade Camii içerisinde evrâd u ezkâr tilaveti ve zikir yapıldıktan sonra katılımcılara İznik Belediyesi tarafından hazırlanan Eşrefzade Abdullah Rumi’nin hayatını ifade eden eserlerin dağıtımı ve günün anlamına binaen Köfteli Çorba ikram edildi. Başkan Sargın konuşmacılara İznik Çinisi hediye etti.


Leave A Reply

Your email address will not be published.