Eşrefzade Abdullah Rumi 2.kez İznik’te Anılacak

0

Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’nin 547. ölüm yıl dönümü münasebeti ile bu yıl 2.si düzenlenecek olan anma programı 1 Mayıs 2016 Pazar günü Saat 11.00 ‘da Eşrefzade Camii’nde düzenlenecek. İznik Kaymakamlığı ve İznik Belediyesi tarafından organize edilen bu yıl ki etkinlik öğle namazı öncesi resmi tören ve protokol konuşmaları ile başlayarak öğle namazından sonra konferans ve evrâd u ezkâr tilaveti ile devam edecek. Program sonunda katılımcılara İznik Belediyesi tarafından hazırlanan Eşrefzade Abdullah Rumi’nin hayatını ifade eden eserlerin dağıtımı ve günün anlamına binaen Köfteli Çorba ikram edilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “ Bu yıl 2.sini düzenleyeceğimiz Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’ni Anma ve Anlama Programı önümüzdeki Pazar günü başlayacak. Uludağ Üniversitesi İlahiyet Fakültesi Hocalarımızdan Prof. Dr. Mustafa Kara’nın konuşmacı olarak katılacağı anma programına tüm hemşerilerimizi bekliyoruz ” dedi.

Kimdir Eşrefzade Abdullah Rumi ?

İznik’te doğup büyüyen ve Emir Sultan, Hacı Bayram Veli, Şeyh Hüseyn-i Hamevi’nin öğrencisi olan Eşrefoğlu Abdullah Rumi Hazretleri Ankara ve Hama’daki ilim ve irfan eğitiminden sonra İznik’e döner. Sonunda Hama’dan İznik”e geri döndüğünde Eşrefoğlu büyük bir mutasavvıf olmuştur. İznik’te başlarda münzevi bir yaşam sürse de daha sonraları halkla iletişime geçmiş kendi tasavvufi görüşünü yaymıştır. Burada Eşrefoğlu Rumi kurucusu olduğu ve Kadiriliğin bir kolu olan Eşrefiliği yayar. 1469 yılında yine İznik’te vefat edip buraya defnedilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.