CHP’den Hersek’e Sert Cevap

0

CHP ilçe sekreteri Sadullah Eşiyok’un yaptığı açıklama şöyle;

“Siyaset ikna etmek sanatıdır. Bu sanatı icra ederken de ciddiyet ve sorumluluk sahibi olmak gerektirir.

Siyaset, olaylara gayri ciddi bakanların sorumluluktan kaçanların, hiç bir şekilde güven vermeyenlerin elinde, oyuncak olmaya ve kentin kötü yönetilmesine sebebiyet verir.

İsterdik ki, İznik’te siyaset bu ciddiyette yapılsın. Siyaset yapanlar, İznikli halkımıza güven versin ve siyasetçiler hiç bir sorumluluktan kaçmayarak bu kenti yönetmeye aday olsunlar.

Oysa, AKP İznik ilçe başkanı sayın Mahmut Hersek’in yapmış olduğu talihsiz açıklaması, siyasette ne kadar ciddi ve güvenilir biri olduğunu İznik halkına göstermiştir.

AKP’nin muhteşem ilçe başkanı, “Çarkçı Ayan” diye, gayri ciddi ifade kullanarak prim yapmak derdindeyken, kaş yaparken göz çıkardığının farkına varamamıştır.

Dün siyasi ikbal ve menfaati uğruna saadet partisinden milli görüş gömleğini çıkararak, Has Partiye geçen Hersek, dönemin AKP genel başkanı ve başbakanına demediğini bırakmamıştır.

AKP’yi hırsızlıkla suçlayan, talancı olduklarını söyleyen, kahve köşelerinde AKP’ye ve genel başkanına demediğini bırakmayan, postane önünde AKP için suç duyurusunda bulunacak kadar AKP düşmanı olan, fakat iş yine siyasi menfaate geldiğinde genel başkanı Numan Kurtulmuş ve dava arkadaşları ile Hersek, soluğu AKP’de almıştır.

Harun gibi gelip karun oldular diye AKP politikasını ve sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Mahmut Hersek, başka hangi partide çıkar ve menfaat için boy gösterecek çok merak ediyoruz.

Siyasette böylesine hızda, gömlek değiştirir gibi parti değiştirenlere “çarkçı” lakabı takılır. Bu kelimeyi sayın Hersek’in sarfetmesi çok manidardır.

Sayın Hersek bilmelidir ki, siyaset ilke ve idealler üzerine yapılır menfaatler üzerine değil.

Siyaset, halkı daha iyi yönetmek adına ciddi bir sorumluluk ile yapılır. Sayın Hersek, dün söylediğini bugün unuttu. Dün tükürdüğünü bugün yaladı. Bu siyaset sanatı değildir. Olsa olsa her dönemin adamı olmak, menfaatleri için çarkçı başı olmaktır.

İznik gölünde bazilika bulundu. Amerika arkeoloji enstitüsü, bazilikayı, 2014 yılının en önemli 10 keşfi arasın da gösterdi. Hersek’in İznik için en az Bazilika keşifi kadar önemli olduğunu düşünmekteyiz!

Öte yandan sayın Hersek, derin siyasi bilgilerine dayanarak, İznik’in efsane belediye başkanı merhum Erdoğan Savaş’a atıfta bulunmuştur.

Mesela şimdiki kaymakamlık konutu mera vasfında iken orayı tarım bakanlığı ile belediyeye kazandıranın sayın Savaş olduğunu bilmeyebilir.

Yada bugün yaptık diye övündükleri hastane arazisinin ve halin bir kısmını satın alanın sayın Savaş olduğunu da bilmeyebilir.

Yada mezbahanın olduğu yeri satın alarak dönemin en modern mezbahasını yapanın da sayın Savaş olduğunu bilmeyebilir.

Yeşil cami bahçesinide kazandıranın sayın Savaş olduğunu bilmeyebilir.

Ve sayın Erdoğan Savaş, zamanında belediye arazilerinin satılmadığını da bilmemesi gayet doğaldır.

Yine Elbeyli belediye başkanlığı döneminde sayın Kenan Karakaş’ın 50 dönüm yer sattığını beyan eden Hersek, siyasette ne kadar güven verici kaynaklara sahip olduğunu hepimize göstermiş oldu.

Oysa Elbeyli’de satılan araziler Karakaş döneminde değil, Hersek’in mensubu olduğu partinin belediye başkanı döneminde gerçekleştiğini umarım birileri hatırlatır.

Sayın Kenan Karakaş, döneminde sadece 5 dönüm yer satışı gerçekleşmiş olup, bundan gelen gelir ile Elbeyli’ye spor tesisi kazandırılmıştır.

Buna karşın 106 dönüm arazi ise hazineden belediyeye kazandırılmıştır.

Akp belediye başkanı sayın Şakir Yıldız’ın başkanlığından sonra arazi satışları gerçekleşmiştir.

25 dönüm yetişkin zeytinlik Şakir Yıldız tarafından Çağdaş Zeytinciliğe satıldığından sanırım sayın Hersek’in haberi olmadı.

Lazımlık ve çarkçı kelimeleri ile derin bilgi ve engin görüşlerini İznik halkı ile paylaşan Hersek’e tavsiyemiz, doğru bilgiler ile halkın karşısına çıkarak kamuoyunu aydınlatmasıdır.

Dün yapılmamış olanları yaptı gibi göstermek ve söylemek ilkeli bir siyasetçiye yakışır mı? Dün bu kente büyük kazançlar sağlayan insanları bu şekilde küçük düşürmeye çalışmak ne kadar ilkelidir?

Dünya kenti olarak kabul edilen İznik’e, tarihi değerlerine ve mirasına lazımlık ile mi sahip çıkacak sayın Hersek?

Dünyada çok önemli yere sahip olan Ayasofya bahçesinde tarihi kalıntılar üzerine tuvalet yapmak mı tarihe sahip çıkmaktır?

Bu söylem ve bu çalışma ne kadar örtüşüyor acaba?

Alt yapı çalışmasında gün yüzüne çıkan tarihin üstüne asfalt dökenlerin ve kapatanların, bugün Ayasofya’daki tarihi kalıntılar üzerine tuvalet dikmeleri de normal olsa gerek!

Leave A Reply

Your email address will not be published.