CHP İznikli Kahramanları Unutmadı…

0

İznik’in Kurtuluş mücadelesinde görev almış kahraman şehit ve gazi İznikliler, belediye işhanı düğün salonunda yapılan bir törenle yad edildi. CHP Kadın Kolları’nın organize ettiği gecede İznik’in kurtuluşunda mücadele eden vatanperverlerin adına yakınlarına onur plaketleri verildi. Törene, CHP Bursa milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İl başkanı Şadi Özdemir, MHP ilçe başkanı Hüseyin Çetin, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Recep Uslu, Kurtuluş mücadelesinde görev almış İznikli vatanpervelerin aileleri, vatandaşlar ve çok sayıda partili katıldı.

KUTULUŞ MÜCADELESİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından kürsüye çıkan CHP Kadın Kolları Başkanı Ilgın Gür, Araştırmacı Gazeteci Yazar Recep Bozkurt’un kaleme aldığı İznik’in 28 Kasım 1920 kurtuluş mücadelesini paylaştı. Törende diğer konuşmacı Filiz Salıcı ise vefasızlığa dikkat çekti. Salıcı, “Ülkemizde son yıllarda ne yazıkki vefasızlık ve kadirbilmezlik rüzgarı esmekte. Bu ülke için hayatlarını feda eden insanları unutturma çabaları var. Yakın tarihi sistemli olarak tahrip etme gayretleri bizi bu toplantıyı düzenlemeye yöneltti. Kurtuluş Savaşında önemli bir odak alan İznik’i, ve Anadolu’da başlayan kurtuluş ateşinin belki de ilkini yakan İznikli direnişçileri ve kahramanları anarak, bu unutuluşu ülke boyutunda ortadan kaldırmayı hedefledik. ” dedi.

Konuşmaların ardından söz alan CHP ilçe başkanı Ayan Özer, il başkanı Şadi Özdemir ve miletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, günün anlam ve önemine dikkat çekti ve vatan için canlarını vermiş tüm şehit ve gazilere minnettar olduklarını ifade ettiler. Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi.

CHP yönetim kurulu üyesi Asiye Çalışkan’ın sunumu ile kürsiye çağrılan İznikli Kurtuluş Savaşı kahramanlarının adına alilelerine onur plaketleri takdim edildi.

Kahramanların Biyografileri şöyle.

HASAN TAHSİN AKINCI:

1890 yılında İznik’te doğdu. İsanbul’da hukuk öğrenimi gördü. Öğrenciliği sırasında gönüllü olarak Çanakkale savaşına katıldı. Savaş sonrasında Harp Madalyası ile ödüllendirildi. Kafkasya cephesinde savaştı. Gümüş liyakat madalyası aldı. Üsteğmen rütbesine yükseltildi. İznik’e döndü. Anadolu işgal edilince İznik Müdafayı Hukuk Cemiyetini Kurdu. Topladığı İznikli gençler ile ilk Kuvayi Mi,lliye birliği olan “Milli Targan Bey Taburunu” kurdu. İstiklal Madalyası aldı. 1949’da vefat etti.

MEHMET TEYFİK SİNDEL:

1890 yılında Şarkı Karaağaçta doğdu. İstanbul Üniversitesi Matamatik bölümünden mezun oldu. Öğretmen iken, 1. Dünya savaşında İhtiyat Zabit Okuluna girdi. Suriye-Filistin Kanal Cephesi harekatına katıldı. Kut-ül Amare savaşı çarpışmasında en öndeydi. Burada8 aesir kaldı. Mondros ateşkesi ile serbest kaldı. 1919’da ailesiyle İznik’e yerleşti. Kurtuluş Savaşı günlerinde Ali Fuat Paşa’nın Geyve’deki birliklerine gönüllü katıldı. Süvari Bölük Komutanı olarak savaştı. İstiklal Madalyası aldı. 1950’de vefat etti.

MEHMET RÜŞTÜ KARAOĞLU:

1882 yılında Silishe’de doğdu. Balkan Savaşları sırasında ailesiyle birlikte İznik’e yerleşti. 1920-21-22 yıllarında İznik Müdafayı Hukuk Cemiyeti ve İznik belediye başkanlığını yürüttü. Milli Kuvvetlerin iaşe ve Ankara ile haberleşmede büyük hizmetleri oldu. Oğlu Osman Nuri, çok genç yaşta Yunanlılara karşı Keramet altında çarpıştı. İstiklal Madalyası aldı. 1947’de vefat etti.

ABDÜL HALİM KATI:

1897 yılında İznik’te doğdu. Tuna boylarından göç eden bir ailenin çocuğu. 1. Dünya Savaşında önce Çanakkale’de sonra Yemen cephesinde savaştı. İngilizlere esir düştü. Esaret altındayken kaçarak Kahire’ye geldi. Burada İznikli Hüseyin Oktay ile buluştu. İznik’e döndü. Kurtuluş Savaşında milli güçler yanında yer aldı. Savaşan süvari birlikleri ile cepheden cepheye koştu. Süvari birliklerinin atlarına baytarlık yaptı. İstiklal Madalyası aldı. 1954’de vefat etti.

SÜLEYMAN ASKERİ SAVAŞ:

Balkan Savaşından sonra o bölgeden İznik’e gelip yerleşti. Önce Eskişehir, Kütahya savaşlarında, daha sonra Kocaeli Gurubu oluşturulunca İznik Cephesinde Kurtuluş Savaşının sonuna kadar kahramanca savaştı. İstiklal Madalyası aldı.

İZNİKLİ ALİ OĞLU İSMAİL EFE:

Gökbayrak Taburu’nda başlayan iki buçuk yıllık mücadelesi 10 Eylül 1922 günü Bursa’ya girmek ile noktalandı. O günlerin gazetelerinde bu mübarek şehre giren ilk neferlerden biri olarak anıldı. İstiklal Madalyası aldı.

HASAN ÇAVUŞ KUMCU:

1890 yılında İznik’te doğdu. Müdafayı Hukuk Cemiyetinin en genç üyesiydi. İznikli Milis Kuvvetleri içinde yiğitliği ile anıldı. Milli Targanbey Taburundan düzenli orduya geçişte Kocaeli grubunda yer aldı. Kurtuluş Savaşı boyunca Avdan dağlarında Yunanlılara karşı kahramanca çarpıştı. İstiklal Madalyası aldı. 1964’de vefat etti.

PAŞALI HÜSEYİN UĞURTAY:

Ulusal Savaşın sesi, soluğu, gözü, kulağı olan Hakimiyet-i Milliye ve Yeni Gün gazetelerinin Anadoluya sevkinde yeni haberlerin merkeze ulaştırılmasında ve milli mücadele yanlısı vatanseverlerin İnebolu-Ankara arasında getirilip götürülmesinde en güvenilir kişi olarak hizmet etti. Yuınus Nadi’nin korumalığını yaptı.

ÇOLAK MEHMET ÇAVUŞ YAVUZ:

1882 yılında Saraybosna-Mostar’da doğdu. Osmanlı-Rus Savaşları sırasında göç ederekİznik’e yerleşti. 1. Dünya savaşında Galiçya’da savaştı. Süngü ve mermi yarası alarak gazi oldu. Milli mücadele başlarında Dr. Enis Bey’in milis kuvvetlerine daha sonrada Hasan Tahsin Bey’in Milli Targan Bey taburuna buradan da Cemal Bey’in Gökbayrak taburunda aktif görev aldı. İstiklal Madalyası aldı. 1973’te vefat etti.

İBRAHİM ONBAŞI:

İzbnkli bir milis neferidir. Onbaşı İbrahim, Yunanlılar İznik’e girerken onları Lefke kapıda karşılayan on neferden biridir. Son kurşununa kadar çarpışmış, Feci şekilde parçalanarak şehit edilmiştir. İznik direnişinin ilk şehididir.

KADİR KOYUTÜRK:

1902 yılında İznik’te doğdu. İznik düşman işgaline uğradığı zaman16-17 yaşlarındadır. Zafere kadar hiç durmadan çalışmış, Müzaherat kolları denen destek guruplarında Mekece ve Osmaneli’ye gelen mühimmatı Anadolu’ya nakletmek için Kağnılarla kah atla taşımıştır. Ankara’ya geçmek isteyen Kuvvacılara rehberlik etmiştir.

HÜSEYİN AVNİ OKTAY:

1893 yılında Filibe’de doğdu. 93 harbi sırasında İznik’e yerleşti. Bursa Rüştiyesi’ni bitirdi. Balkan savaşına katıldı. Suriye-Filistin cephesinde esir düştü. Mısır-İskenderiye’ye götürüldü. 10 aylık esaretin ardından kaçtı. İznik Kuvayi Milliye’de aktif görev aldı. Gökbayrak Taburunda milis kuvvetleri bölük komutanlığı yağtı. Düzenli ordu sonrası Batı cephesinde askeri sevkiyat zabiti oldu. Kocaeli Gurubu komutanı Halit Paşa’nın emrinde Mudanya’ya giren odunun en ön safında çarpıştı. İstiklal Madalyası aldı. Belediye başkanlığı yaptı. 1978’de vefat etti.


Leave A Reply

Your email address will not be published.