CHP’liler ağaçların kesilmesine büyük tepki gösterdi

0

Yaklaşık 3 kilometrelik sahil şeridinde yapılacak olan yeni sahil düzenlemesi projesinde CHP’li yöneticiler, “söz verilmişti. ‘Ağaç kesmeyeceğiz’ denmişti. İznik’in nefes borusunu kestiler” diyerek tepki gösterdiler. Cumhuriyet Halk Partisi İznik ilçe yönetimi ve vatandaşlar, ağaçların kesildiği sahili gelerek yetkilileri protesto ettiler.

“HER ŞEY YASAL”

CHP’nin tepkisi üzerine sahil düzenlemesinin yapıldığı alana gelen İznik belediye başkan yardımcısı Mehmet Hıştıroğlu, yapılan kesimlerin yasal olduğunu, anıtlar kurulandan iznin alındığını, kesilenlerin ise kurumak üzere olan ağaçlar olduğunu söyledi.

ÇALIŞKAN AÇIKLAMA YAPTI

CHP İznik ilçe başkanı Asiye Çalışkan bir açıklama yaparak şunları söyledi. Çalışkan, “İznik sahilinde ciddi bir tarihi gün yaşıyoruz. Engelleyemediğimiz bir proje adı altında büyük bir tahribat var. Bu doğal güzellik uzun yıllar boyunca bir daha bulamayacağımız şekilde katledildi. Bu yok ediş normal birşey değil. Yazın bir ağaç gövdesine dahi muhtaç olduğu sahil kasabasında bu tür olayları yaşamak, bizlere acı veriyor. CHP olarak, neye karşı olsak doğru olanın yanında olduğumuz her seferinde tenkitler alıyoruz. İnsanları galyana getirmiyoruz. İstiyoruz ki insanlar yaşadıkları şehire sahip çıksınlar” dedi.

“BU GİDİŞ NORMAL DEĞİL”

Çalışkan konuşmasının devamında “Bu gidiş normal bir gidişat değil. Proje de değil, hiç birşey değil. Söylenen herşey hava da kaldı. Belediye başkanı Osman Sargın, herkese verdiği sözleri tutmamıştır. Başkan ne demişti. “Bir tane ağaç kesilsin kendimi o ağaca zincirlerim” demişti. Malesef bugün bu ağaçlar kurudu diye yorumlar yapılıyor. Şuana kadar 11 adet çam ağacı kesilmiş durum da kuru da değiller. Gözyaşları herbirinin üzerinde. Şuan onları kaybettik. Projenin devamında büyük olasılıkla yine devam edecek. Duyarlı olan herkesin aslında bugün burada olması gerekiyordu. Malesef bir avuç insanız yine. Bu projenin ciddi anlamda durdurulması gerekiyor” dedi.

“HABERİMİZ YOK DEDİLER”

CHP yönetim kurulu üyesi Barış Aydın ise, “Çevre il müdürşüğünü telefon ile aradık. Kesilen ağaçlarla ilgili olarak konudan bilgimiz yok denildi. Bursa Orman İşletmeyi aradık o da konudan bir bilgimiz yok denildi. İznik Orman İşletme ise konuyla bizim bilgimiz var dedi. Fakat herhangi bir açıklama ve ağaçların kesildiği alana gelme gereği duymadılar” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.