Başkan Sürücü’den sigorta ve gübre tepkisi

0

Başkan Sürücü, sosyal medyada yer alan Marmarabirlik’in sigortacılık ve gübre satışı nedeniyle asli görevlerini yerine getirmediğineyönelik iddialara tepki gösterdi. Sürücü, “Birlik Anasözleşmesi’nin 8, Kooperatif Anasözleşmesi’nin 9. maddesi gereğince, ortakların ürün sigortalarını yapmak yönetim kurulunun asli görevidir” dedi.

Marmarabirlik İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ergün Sürücü, İznikli bir sigorta acentesi sahibinin sosyal medyadan Marmarabirlik’in sigortacılık ve gübre satışı nedeniyle ortaklarını mağdur ettiğine yönelik iddialarına sert yanıt verdi. Başkan Sürücü, Marmarabirlik’te 57 yıldır sigorta işlemlerinin yapıldığına işaret ederek, “Başak Sigorta 1959 yılında kurulmuş olup, bugünkü adı Groupama olan sigorta şirketi, daha o tarihlerde devlet eliyle Marmarabirlik’in ortağı ve acentesi olmuştur. Marmarabirlik’in de Groupama Sigorta’da ortaklığı bulunmaktadır. Marmarabirlik’in sigorta hizmetleri, söz konusu şahsın doğum tarihinden de eski bir geçmişe dayanır” diye konuştu.

“KOOPERATİFTEN 5 KURUŞ ÇIKMIYOR”

Sürücü, iddia edilenin aksine sigortacılık hizmetlerinin Marmarabirlik’in asli görevleri arasında yer aldığını vurgulayarak, “Birlik Anasözleşmesi’nin 8. maddesi, Kooperatif Anasözleşmesi’nin 9. maddesi gereğince, ortakların ürün sigortaları başta olmak üzere, tüm sigortacılık hizmetlerinin karşılanmasına yardımcı olmak, Marmarabirlik Yönetim Kurulunun asli görevidir. İlgili kişi kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir. Kooperatifler sadece Marmarabirlik Sigorta A.Ş. ve ortaklarımız arasında iletişim kurulmasına aracılık etmektedir. Kooperatifin cebinden 5 kuruş çıkmamaktadır” şeklinde konuştu.

“ÖDEME DIŞARDA PEŞİN, BİZDE BİR YIL SONRA”

Marmarabirlik Sigorta’da ortaklara ödeme kolaylığı sağlandığını ifade eden Sürücü, şunları söyledi: “Ortaklarımızın ürün bedellerinden kesilmek üzere Marmarabirlik Sigorta A.Ş.’den hizmet almaları önemli bir kazanımdır. Tüm sigorta şirketleri peşin ödeme ile çalışırken, Marmarabirlik’te ödemeler bir sonraki hasat döneminde yapılmaktadır. Ortaklarımız da bu hizmetten memnuniyet duymaktadır. İznik’te kendini bilmez bir sigorta acentesinin sosyal medyada yaptığı yorumlarla binlerce zeytin üreticisinin kuruluşu olan Marmarabirlik’e şahsi husumeti ve ticari kaygıları nedeniyle saldırmasını, kooperatif ortağı üreticiler ve kooperatif yönetimi olarak esefle kınıyoruz. Hiç kimsenin bu tür davranışlarla kooperatifimizi ve Marmarabirlik’i yıpratmaya hakkı yoktur.”

“KOOPERATİFÇİLİĞİN GEREKLERİNİ YAPIYORUZ”

Başkan Sürücü, ortaklara gübre dağıtımının da kooperatifçiliğin gereklerinden biri olduğunu vurgulayarak, gübrenin üreticinin en önemli girdi kalemlerinden olduğunu ve son 5 yıldır Marmarabirlik ortaklarının talebiyle gübre dağıtımı yapıldığını söyledi. Marmarabirlik ortaklarının bu destekten duyduğu memnuniyeti her fırsatta dile getirdiğini anlatan Sürücü, “Piyasada gübre peşin fiyata alınıp satılmaktadır ancak Marmarabirlik gübreyi peşin alıp, ortaklarına ürün hasat döneminde vermekte ve ödemeyi bir sonraki yılın ürün bedellerinden almaktadır. Marmarabirlik’in amacı, ortakların ürünlerini daha iyi şartlarda yetiştirmesi, daha iyi bakım yapması, ağaç başına daha fazla ürün alması ve dolayısıyla ortakların refah seviyesinin artmasıdır” ifadelerini kullandı.

“BİZİ ÜRETİCİNİN MEMNUNİYETİ İLGİLENDİRİR”

Sürücü, Marmarabirlik’te tüm kararların genel kurullarda alındığını belirterek, şöyle devam etti: “Dışarıdaki bir sigorta firmasına hesap verecek değiliz. Bu şahsın kamuoyunu yanıltmak istediği açıktır, nitekim geçen yıl kampanya döneminde baş barem fiyatımız 7 TL değil, 7,90 TL olmuştur. Pazarlama departmanı tarafından en iri kalibre zeytinin kilogramı, işçilik, ambalaj ve nakliye maliyetleri de dahil edildiğinde 13,75 TL’den satılmaktadır.İlgili şahsin söylediği gibi 30-35 TL den satılmamaktadır.Kaldı ki serbest piyasa ekonomisi gereği marketlerdeki perakende satış fiyatına müdahale etmenin mümkün olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bizi ilgilendiren en önemli konu, gübre dağıtımının ve sigortacılık hizmetlerinin ortaklarımız tarafından talep edilmesi ve bundan dolayı memnuniyet içinde olmalarıdır.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.