Genç beyinlerin bilim aşkı

0

İznik Orhaniye Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı, TUBİTAK tarafından desteklenen ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI’nın açılışı yapıldı. Okul Müdürü Osman Yanardağ projenin amacını, “Araştırma tekniklerinin, bilimsel  raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması” diyerek özetledi.

Proje açılış sergisine İlçe Milli Eğitim Müdür Muhammet ASİL, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet ASA, Jandarma Komutanı Tuncay DOĞAN, AK Parti  İlçe Başkanı Halil İbrahim GÖKBULUT, Orhaniye Mahalle Muhtarı Suat ATEŞ, İznik Merkez ve Mahalle Okul Müdürleri ve davetli misafirler katıldı.

Orhaniye Ortaokulu öğrenci ve öğretmenlerin azimli ve kararlı çalışması ile görücüye çıkan 16 proje, 32 öğrenci ve 7 danışman öğretmen tarafından hazırlandı.

Projeleri tek tek inceleyerek, emeği geçen öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet ASA, “Geleceğimize ışık tutacak olan çocuklarımızın yapmış olduğu çeşitli projeleri hayata geçirmiş olmaları   bizleri gururlandırdı. Bu tür projelere tüm kurum ve kuruluşların sahip çıkması gerekir” dedi.

“Ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ediyoruz” diyen Okul Müdürü Osman YANARDAĞ yaptığı konuşmada  şunları söyledi: “Hepimizin bildiği üzere bilim fuarları bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesini teşvik etmektedir, Büyük önem verdiğimiz bu projede; bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, araştırma tekniklerinin, bilimsel  raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,  farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması hedeflenmiştir. Ayrıca bu proje ile gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak ve veya yaşayarak öğrenilmesinin sağlanması amaçlanmıştır.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.