ÇOCUKLARIN GELİŞMELERİNDE ÇİZGİ FİLMLERİN ÖNEMİ NEDİR?

0

Çocukların gelişimlerinde televizyonun özellikle çizgi filmlerin yeri yadsınamaz. Çocuklar bebekliklerinden itibaren televizyon karşısında renkli, sürekli hareket eden, sesler çıkaran cisimleri görürler ve onlara dikkat etmeye başlarlar. Farklı yaş grubundan her çocuk izlediği çizgi filmden dikkati doğrultusunda farklı şeyler öğrenir. Küçük bir çocuk ekrandaki renklere ve hareket eden görüntülere odaklanırken, daha büyük bir çocuk ise içeriğe ve olaylara dikkat edecektir.

Artık günümüzde çizgi film izlemek çoğu çocuğun hayatının merkezinde yer almaktadır. Bu durum bazen evde huzurun sağlanması bazen de ebeveynlerin rahat etmesi için desteklenmektedir.

Peki ama çocuğunuz hangi tür çizgi filmleri izlemelidir?

Çoğu ebeveyn çocuklarına uygun çizgi filmin olmamasından veya çizgi filmlerin şiddet öğeleri içermesinden şikayet etmektedir. Fakat son zamanlarda çizgi film sektöründeki iyileşmeler ile birlikte eğitsel yönü olan çizgi filmler giderek çoğalmaktadır. Bunun için kurumlar pedagojik sansürden geçmiş çizgi filmler üretmeye çalışmakta veya yayınlamaktadır. Böylece çocukların televizyon karşısında geçirdikleri zaman zarfında eğlenmesi, eğlenirken öğrenmesi, hayal dünyasının geliştirilmesi ve yaratıcılıklarının artması hedeflenmektedir.

Her çocuk kreşe ya da yuvaya başlamadan önce ilk eğitimi evde alır. Çizgi film okul öncesi dönemde evdeki çocuğun kavram gelişimini, hayal dünyasını ve bilişsel yeteneklerini geliştirmektedir. Böylece çocuk okula başlamadan önce bir çok bilgiye sahip olmaktadır. Yeni şarkılar, renkler, sayılar, şekiller hatta yeni bir dil bile öğrenecektir. Çocuğun sözel becerilerinin gelişmesinin yanı sıra daha önce hiç görmediği şeylerle karşılaşacak ve onlar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Özellikle günümüzde belgesel niteliği taşıyan çizgi filmlerde çeşitli ülkeleri gezen, oradaki kültürlerin ve hayvanların tanıtılmasını sağlayan aynı zamanda yardımlaşmayı, paylaşmayı ve dostluğu anlatan çizgi filmler de mevcuttur.

Yoğun çalışan ebeveynler, çocukları ile birlikte çizgi film izlerken ortak zaman geçirerek paylaşımda bulunabilirler. Böylece ebeveyn hem izlenen çizgi filmi kontrol etmiş olacak hem de olaylar hakkında açıklamalar yaparak çocuğun daha iyi anlamasını desteklemiş olacaktır. Ebeveyn ile birlikte geçirilen bir zamanın ardından çocuk kendisini mutlu ve güvende hissedecektir. Çocuk ebeveyni ile birlikte izlediği bir çizgi film karakterinin olumsuz davranışını taklit etmek yerine, eğitici bir çizgi filmdeki onaylanan davranışı taklit edecektir. Burada duyarlı ebeveynler olarak çocuklarımızın seyrettiği çizgi filmleri kontrol etmek bizim elimizde.

Leave A Reply

Your email address will not be published.