AMAZONLAR Derneğinden Savunma Eğitimi

Geçtiğimiz günlerde İznik’te kurulan Amazonlar Derneği kadınlara ve çocuklara karşı artan  şiddet, taciz ve saldırılara karşı İznik’te savunma eğitimi düzenliyor.

0

Kadınlara Çocuklara Gençlere karşı artan Şiddet, Taciz, Cinsel Saldırı, Cinayet vakaları tüm dünyada artarak devam ediyor. Dernek olarak İznik’te sizlerle bir ilki gerçekleştirmek istediklerini belirten dernek temsilcisi Gül Soydan “Dünya genelinde gün geçtikçe artan şiddet olayları toplumların kanayan yarası olmuştur. Derin üzüntü duyuyoruz. Derneğimizin öncelikli olarak güçlendirmeyi hedeflediği kadın, genç ve çocuklarsa maalesef bu şiddet vakalarından en çok etkilenen kitledir. Şiddet vakalarında görülen genel olarak saldırganın  ruh hali; mağduru sindirme, etkisiz hale getirme, kendini güçlü gösterme ve bu hazzı sapkınlık derecesinde hissetmesidir. Mağdur ne kadar siniyor, korkuyor ve karşı koyamıyor durumdaysa, şiddetin sıklığı ve dozu da o ölçüde artarak saldırganda tatmin yaratmaktadır. Bu nedenle şiddetin karşımıza en sık çıkan hali, erkeğin kendinden fiziki olarak daha güçsüz olarak gördüğü kadına ve çocuğa uyguladığı şiddet olmaktadır. Şiddet mağdurları aile içinde, ilişkilerinde veya sokakta yürürken bile tanımadıkları kişilerden gelen farklı şiddet türleriyle her an karşılaşmakta veya bu tehdidin varlığını hissederek yaşamakta, daha çok korkmakta, sinmekte, fiziksel ve ruhsal hasarlar oluşmaktadır. Kendini savunacak, bu durumda kurtaracak eğitimi olmayan ve özgüvensiz kadınlar/gençler/çocuklar mağdur olmaya devam etmektedir” dedi.

 

Gül Soydan “savunma sanatları bireylerin bir tehdit karşısında kendilerini savunabilecek becerileri kazanmasını hedefler. Bir şiddet tehdidine karşı kendini savunabileceğini bilen bir birey kendini daha güçlü ve özgüvenli hisseder. Güçlü ve özgüvenli olduğunu hisseden kişi mağdur pozisyonundan çıkacak, kendi can güvenliğini savunacak, şiddetin karşısında sinmeyecektir. Ayrıca karşısında güçlü, kendinden emin, kendini savunacak güçte görünen bir birey, saldırgan için cazibesini yitirecek ve geri çekilmesine, şiddeti uygulama ve tekrar etme konusunda cesaret kırıcı ve caydırıcı hale gelecektir. Şiddet esnasında ise savunma becerisine sahip olanlar kendilerini, çocuklarını korumayı hatta belki de bazı durumlarda canlarını kurtarmayı başaracaklardır” dedi.

 

Amazonlar İznik şubesi olarak organize edilen faaliyet, Eğitim Amazonlar Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği ve İznik Kaymakamlığı işbirliği ile Muay Thai antrenörü tarafından verilecek. Eğitime cinsiyet aranmaksızın çocuklar, gençler ve kadınlar ücretsiz olarak katılabilecekler.

 

26 – 27 – 28 Eylül tarihlerinde saat 14-00 – 17-00 saatleri arasında verilecek olan eğitim İnciraltı Günbatımı Cafe’de açık alanda verilecek. Katılım için HES Kodu ve Maske ile gelmek zorunludur. Eğitime katılmak isteyenler Günbatı Cafe’ye başvuru yapabilir veya https://facebook.com/events/s/siddete-karsi-savunma-egitimi-/2760750014199663/?ti=wa linkinden online başvuru yapabilirler.

 

 

Windows 7 Pro Satın Al

Leave A Reply

Your email address will not be published.