Zeytin alım tavan fiyat 110 TL, taban fiyat 47 TL

-Asa, “ Geçtiğimiz yıl % 150, bu yıl da % 142 artış yapılmıştır”

0

Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı

 

 

Marmarabirlik 2023-2024 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatlarını açıkladı. Tavan fiyat 110 Lira, taban fiyat 380 dane 47 Lira, yağlık zeytin fiyatı da 45 Lira olarak belirlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, “Bu yılı üreticimizin kurumuna sahip çıkacağı bir yıl olarak görüyoruz” dedi.

 

Marmarabirlik’te 2023-2024 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatları belli oldu. Marmarabirlik Yönetim Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda; tavan fiyat 180 dane 110 Lira, 190 dane 105 Lira, 200 dane 100 Lira, taban fiyat 380 dane 47 Lira ve yağlık zeytinin kg fiyatı ise 45 Lira olarak belirlendi.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Piyasa koşulları, % 61,53 yıllık enflasyon oranı, 1 kg zeytinin üretim maliyeti ve arz-talep dengesi gözetilerek ürün alım fiyatları belirlenmiştir. Marmarabirlik’in ilgili birimlerince yapılan  çalışmada  1 kg zeytinin üretim maliyeti ortalama 30,44 Liradır. Marmarabirlik’in ortalama alım fiyatının 65-70 Lira olacağı tahmin edilmektedir. Bu sezonu çok temkinli hareket edilmesi gereken bir yıl olarak görüyoruz. Ekonomik koşullar ve faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle piyasada farklı alıcıların çok az olacağını öngörüyoruz. Marmarabirlik piyasada tek alıcı olarak kalacaktır.”

 

Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak zeytin üreticisini koruyup kollayan ve üretimde devamlılığı sağlayan bir anlayışla görev yaptıklarını vurgulayan Asa, “Ürün alımlarına geçtiğimiz yıl % 150, bu yıl da % 142 artış yapılmış, Marmarabirlik üreticisine sahip çıkmıştır. Şimdi kooperatifine sahip çıkma sırası üreticidedir” dedi.

 

Geleceğimizi tüketmeyelim

 

“Maliyetin üzeri üreticimiz için kazançtır. Birçok tarım ürününde fiyatlar gerilemiş olmasına rağmen

tarımsal üretimde her yıl fiyatı artan ve fiyatı hiç düşmeyen tek ürün zeytindir” diyen Hidamet Asa sözlerini şöyle sürdürdü: “Nitekim 2023/2024 ürün alım kampanyasında  yine üreticimizi korumak ve üretimde devamlılığı sağlamak için geçtiğimiz yıl ortalama % 150 fiyat farkı ile ürün alımı yapılmıştı. Aslında geçtiğimiz yıl aldığımız ürünün satışında aynı oranda fiyat farkı oluşmamıştır. Tüketici tarafını da düşünmemiz gerekir. Yüksek fiyatla ürün alıp, satamazsak kurumun geleceğini yok ederiz. Piyasa gerçekleri dışında vereceğimiz fiyatlarla geleceğimizi tüketmeyelim.”

  

Zor bir yıl olacak

 

Zor bir yılın  kendilerini beklediğini belirten Başkan Hidamet Asa, “Enflasyonist ortamda üreticisinin yanında olan Marmarabirlik son iki yılda ortaklarına sahip çıkmıştır. Üreticilerimiz de  bu sene ürün vererek kooperatiflerine sahip çıkmalıdır. Çünkü ortaklarımızın gübre, zirai ilaç, akaryakıt ve sigorta desteklerini kooperatiflerinden sağladıkları  unutulmamalıdır. Bu yıl öngörü yapmakta zorlanacağımız bir yıldır. Bu sebeple Marmarabirlik’in zarar görmemesi gerekir. Eğer zarar görürse piyasaları regüle edemez, gelecek yıllarda üretici de büyük zarar görür” dedi.

 

Küçülmeye gitmeyeceğiz

 

Marmarabirlik olarak ekonomik koşullar sebebi ile küçülmeye gitmeyeceklerini kaydeden Başkan Asa, “Küçülmek yerine aksine büyümek için gerekli adımları atmak istiyoruz. Tüm sektörlerde olduğu gibi bizim de ana prensiplerimizden biri sürekliliktir. Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak günü değil, geleceği düşünerek hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kota uygulanmayacak

 

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi  bu kampanya döneminde de kota uygulanmayacağını belirten Hidamet  Asa, “Ortaklarımız verdikleri rekolte beyanı kadar kooperatiflerine ürün verebileceklerdir. Marmarabirlik Yönetim Kurulu olarak şimdiden gelecek seneyi düşünüyoruz. 2024/25 ürün alım kampanyasında rekoltenin çok yüksek olacağını öngörüyoruz. Bir sonraki yıl arz fazlalığı oluşmaması için iyi bir ürün alım planı yapmak ve daha çok ürün satmak zorundayız” diye konuştu.

 

Alım ve ödeme planı

Marmarabirlik, 2023/2024 iş yılı ürün alım kampanyasında yağlık olmak üzere 2 milyar 500 milyon TL alım bütçesi yaparken, ürün bedelleri on beş günlük periyotlarda % 50’si peşin olarak yapılacak. Geri kalan ödemeler, ürün alım kampanyasından sonra belirlenecek ve  ortaklara duyurulacaktır. Ürün alımlarına, kooperatif yönetim kurulu yetki ve sorumluluğunda 24 Ekim 2023 (bugün) tarihinden itibaren başlanılmıştır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.