İznikli Ressam Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu, 77 yaşında hayatını kaybetti

İznik Boyalıca ilçesinin yetiştirdiği ve hayatının 37 senesini ABD'de geçiren dünya çapında ünlü ressam Prof. Zeki Fındıkoğlu, 77 yaşında hayatını kaybetti.

0

1946 yılında Bursa’da doğan ve eğitimini sürdürmek için gittiği ABD’de büyük başarılara imza atan ressam Prof. Zeki Fındıkoğlu, 77 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti.

2 çocuk babası Fındıkoğlu, 27 Nisan perşembe günü Boyalıca’da öğle namazına müteakip, aile kabristanlığına defnedilecek.

Zeki Fındıkoğlu;

 

İznik`in Boyalıca Kasabasından bir ailenin çocuğu olan sanatçı 1965 senesinde Devlet Güzel Sanatlar Akademisine (Mimar Sinan Üniversitesi) kabul edildi.

Türkiye`nin en tanınmış ressam ve hocalarından olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, Neşet Günal ve Adnan Coker atölyelerinde eğitimini tamamladıktan sonra,1973 senesinde The George Washington Universitysi`ne davet edilen sanatçı Amerika Birleşik Devletlerine doktora yapmak için gitti. 1975`te eğitimini tamamladıktan sonra University of District of Columbia`ya Profesör olarak giren Zeki Fındıkoğlu, ABD dört değişik üniversitede Profesör ve Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 1990`dan bu yana Maryland Eyaleti Üniversite siteminin bir parçası olan Montgomery College`de Güzel Sanatlar, Computer Graphics, Tiyatro ve Müzik bölümlerinin başkanlığını yapmaktadır.

Aziz Nesin ve Talan Sait Halman`la beraber kitaplar resimleyen sanatçı, çalışmalarına ABD`de ve Türkiye`de devam etmektedir. Eserleri İstanbul Modern ve Sabancı Müzeleri koleksiyonunda olan Uluslar arası ortamda yüzün üzerinde kişisel sergiler açmış ve ödüller kazanmıştır.

Türk Kültür Vakfı tarafından en başarılı Türk Ressamları listesine alınan sanatçı Türk Kültürünü ve Sanatını yaptığı resimler ve yazdığı kitaplarla dünya çapında tanıtmıştır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.