İZNİK LİSESİ MEZUNUMUZ ŞEHİT HV. PLT. YÜZBAŞI ALİ RIZA SADAK’ın ŞEHADETİNİN 17.YILI


Yine bir Ocak ayındayız. Okulumuz mezunu Ali Rıza Sadak’ın şahadetinin sene-i devriyesi. İzmirdeki İznikliler olarak Kadifekale Şehitliğinde kabri başında olacağız.  Öğretmenleri, okul arkadaşları kısaca İznikliler olarak.

 

10.01.1971 tarihinde Bingöl ilinde doğmuştu. İlkokulu Bingöl’de okumuş. Daha iyi bir öğrenim görebilmesi için İznik de görevli olan ablasının yanına gelerek orta- lise öğrenimini tamamlamıştır. İznik Lisesi mezunu olarak Hava Harp Okulu nu kazanmış , 1992 yılında da Harp okulunu bitirerek, Teğmen olmuştur.

 

İzmir’deki Uçuş Okulu Eğitimini başarıyla tamamlayarak stajlarını da yaptıktan sonra 1994 yılında pilotaj eğitimini tamamlayarak pilot olmuştur.

 

Sonra da Konya, 3.ncü Ana Jet Üs 131.inci filo komutanlığına atanmıştır. Takiben F-4 Uçağı Harbe Hazırlık eğitimini bitirdikten sonra, 1995 yılında 1. Ana Jet Üs 113. Filo Komutanlığı Eskişehir’e atanmıştır.

 

1999’da Malatya 7.nci Ana Jet Üs 173.ncü Filo Komutanlığı’na kol uçucusu olarak atanmıştır.

 

9 Ocak 2003 sabah eğitim uçuşu için Pilotlar Yüzbaşı F. Fazıl Taşkın, Yüzbaşı Ali Rıza Sadak, Üsteğmen Semih Destecioğlu ve Üsteğmen M. Fatih Ongun  saat 10.00’da keşif için kullanılan iki RF4-E tipi Fantom savaş uçağı ile Malatya Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üssü Komutanlığı’ndan havalandı.

Saat 10.13’te Malatya kent merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Akçadağ İlçesi’nin Yalınkaya Köyü semalarına gelen uçaklar, yoğun siste, kanat kanada çarpıştı. Kontrolden çıkan iki Fantom, Yalınkaya Köyü’ne 2 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanın İnkaya Mevkii’ne ateş topu halinde düştü.  Pilotlarımız burada şehit oldular. Daha sonra İzmir e getirilen naaşı Kadifekale Şahitliğinde toprağa verildi.

Şehit Yüzbaşı Ali Rıza Sadak evli olup, iki çocuk babasıdır

İzmir Kadifekale Hava şehitliğinde,  İznik Lisesi Mezunu Şehidimiz Ali Rıza SADAK Kadife kale Hava Şehitliğinde ülke için canlarını veren şehitlerimizle birlikte sessizliğin derinliğinde ebedi istirahatgahında artık.

Ruhları Şad olsun

Not: İsmi Türkiye nin değişik şehirlerinde okullara ,parklara verilmiş ama sanırım İznik te yok ki En çok da İznik e yakışır sanırım

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here